Spirulina, která se běžně míchá do jogurtů, smoothies a džusů, je považována za „superpotravinu“ díky svému bohatému zdroji různých živin a antioxidantů. Je trendy pro svou barvu a známá pro své zdravotní přínosy. Vyplatí se přidat ji do jídelníčku?
Co je spirulina
Spirulina je modrozelená řasa, která je považována za jednu z nejstarších forem života na Zemi. Obvykle se sklízí z vodních ploch jako jsou jezera, nebo se pěstuje na uměle vytvořených vodních plochách. Její jméno vychází ze spirálovitého tvaru.
Prvními známými lidmi, kteří rozpoznali nutriční vlastnosti spiruliny, jsou staří Aztékové. Vytrvalostní běžci ji používali, protože předpokládali, že jim pomůže při dlouhých bězích a léčit různé nemoci.
Spirulina se také stává součástí jídelníčku astronautů díky vysoké koncentraci makroživin, vitamínů a minerálů. Může pomoci zajistit, že astronauti dostanou nutričně kompletní stravu. Není divu, že se tato řasa plná živin s poutavou barvou dostala do wellness slovníku.
Spirulina může růst ve sladké i slané vodě a výzkum podporuje mnoho jejích zdravotních výhod. Jedna polévková lžíce nebo 7 gramů sušené spiruliny v prášku obsahuje 4 gramy bílkovin, mnoho vitamínů B, měď, železo, hořčík a draslík. Spirulina také obsahuje zdroj omega-6 a omega-3 mastných kyselin důležitých pro zdraví srdce a mozku.
Why spirulina, with its high nutritional value and health benefits, is not just a passing health fad: https://t.co/yIqSwrlJfb
— Cleveland Clinic (@ClevelandClinic) October 16, 2022
Může být spirulina škodlivá?
Ačkoli je spirulina obecně považována za bezpečnou, existují některé vedlejší účinky a potenciální nebezpečí, které je třeba zvážit. Pokud je to možné, vyberte vždy doplněk stravy, který byl testován důvěryhodnou třetí stranou.
Spirulina může být při sběru z volné přírody kontaminována toxiny. Řasy mohou obsahovat toxiny, pokud rostou ve vodách, které jsou znečištěné těžkými kovy, bakteriemi nebo mikrocystiny. Mikrocystiny jsou produkovány modrozelenými řasami k obraně před predátory. Nicméně, když jsou konzumovány lidmi ve velkém množství, jsou toxické pro játra.
Spirulina se pěstuje v kontrolovaném prostředí, kde vědci mohou monitorovat a odstraňovat jakékoli škodlivé toxiny.
Vzhledem k tomu, že spirulina hraje roli při posilování imunitního systému, nedoporučuje se pro osoby s autoimunitními onemocněními jako je lupus, roztroušená skleróza a revmatoidní artritida. Je to proto, že při těchto stavech imunitní systém napadá tělo a spirulina posiluje buňky imunitního systému, které jsou zodpovědné za vnímání hrozby. Zatímco výzkum na lidech je omezený, jedna studie na zvířatech naznačuje, že imunostimulační účinek spiruliny může zhoršit autoimunitní stav člověka.
Spirulina je kontraindikována u pacientů s poruchami krvetvorby nebo u těch, kteří užívají léky na ředění krve. Spirulina má antikoagulační účinek, což znamená, že vám může ředit krev a prodlužovat dobu srážení krve. Užívání spiruliny s léky na ředění krve může být nebezpečné, způsobovat větší krvácení a podlitiny.
Jak začlenit spirulinu do svého jídelníčku
I když je vždy dobré přijímat většinu živin prostřednictvím jídla, spirulina může pomoci zaplnit některé mezery nebo vám dodat další nutriční podporu. U pestré stravy, která obsahuje ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, bílkoviny a tuky, není suplementace obecně nutná. Spirulina však obsahuje řadu vitamínů, minerálů a antioxidantů, které jsou důležité pro zdraví a pohodu.
Jak ji můžete užívat:
- přidejte spirulinu do smoothie
- vmíchejte ji do jogurtu
- zařaďte ji svého oblíbeného energetického receptu
- vmíchejte ji do vody
- užívejte ve formě kapslí nebo pilulek
Pro jedince, kteří mají problém získat dostatek bílkovin, může být spirulina dobrým doplňkem stravy. Sice nedoplní všechny potřebné bílkoviny za den, ale množství je srovnatelné s množstvím masa a sójových bobů. Přibližně 5 až 15 gramů spiruliny poskytuje asi 3 až 9 gramů bílkovin. Přimíchejte prášek spiruliny do jogurtů nebo smoothies, abyste ještě více zvýšili příjem bílkovin.
Někteří jedinci mohou mít problém získat ze stravy dostatek železa, zejména vegani a vegetariáni. Pro ně může být spirulina také užitečná.
Pokud chcete zvýšit příjem antioxidantů, spirulina může být vhodnou superpotravinou. Existují významné důkazy o jejích antioxidačních a protirakovinných účincích. Lze ji užívat jako doplněk stravy bohaté na různé druhy ovoce a zeleniny.