Esenciální oleje se často používají v aromaterapii. To je forma alternativní medicíny, která využívá výtažky z rostlin k podpoře zdraví a pohody.
Co jsou esenciální oleje?
Esenciální oleje jsou sloučeniny extrahované z rostlin. Oleje zachycují vůni a chuť rostliny, neboli „esenci“. Unikátní aromatické sloučeniny dodávají každému esenciálnímu oleji jeho charakteristickou esenci.
Esenciální oleje se získávají destilací (párou a/nebo vodou),nebo mechanickými způsoby, jako je lisování za studena. Jakmile jsou aromatické chemikálie extrahovány, jsou smíchány s nosným olejem a vytvoří se produkt, který je připraven k použití.
Způsob výroby olejů je důležitý, protože éterické oleje získané chemickými procesy nejsou považovány za pravé éterické oleje.
Jak esenciální oleje fungují?
Esenciální oleje se nejčastěji používají v aromaterapii, ve které jsou vdechovány různými metodami. Nejsou určeny k vnitřnímu užití (konzumaci).
Chemikálie v éterických olejích mohou interagovat s vaším tělem několika způsoby. Předpokládá se, že některé aplikační metody mohou zlepšit jejich absorpci, například aplikace teplem nebo do různých oblastí těla.
Vdechování vůní z éterických olejů může stimulovat oblasti vašeho limbického systému, což je část vašeho mozku, která hraje roli v emocích, chování, čichu a dlouhodobé paměti. Je zajímavé, že limbický systém se výrazně podílí na vytváření vzpomínek. To může částečně vysvětlit, proč známé vůně mohou vyvolat vzpomínky nebo emoce.
Limbický systém také hraje roli při ovládání několika nevědomých fyziologických funkcí, jako je dýchání, srdeční frekvence a krevní tlak. Někteří lidé proto tvrdí, že éterické oleje mohou mít na vaše tělo fyzický účinek.
Oblíbené typy
Existuje více než 90 druhů esenciálních olejů, z nichž každý má svou vlastní jedinečnou vůni a potenciální přínosy pro zdraví.
Zde je seznam 10 oblíbených éterických olejů a s nimi spojených zdravotních tvrzení:
Máta peprná: používá se ke zvýšení energie a podpoře trávení.
Levandule: používá se ke zmírnění stresu.
Santalové dřevo: slouží ke zklidnění nervů a pomáhá při soustředění.
Bergamot: používá se ke snížení stresu a zlepšení stavů pokožky.
Růže: používá se ke zlepšení nálady a snížení úzkosti.
Heřmánek: vhodný pro zlepšení nálady a relaxaci.
Ylang-Ylang: používá se k léčbě bolestí hlavy, nevolnosti a kožních onemocnění.
Čajovník: pomáhá v boji proti infekcím a k posílení imunity.
Jasmín: používá se při depresích, porodu a libidu.
Citron: používá se na podporu trávení, nálady, proti bolestem hlavy.
Přínos esenciálních olejů pro zdraví
Navzdory jejich širokému použití je málo známo o schopnosti esenciálních olejů léčit určité zdravotní stavy. Nicméně nejčastěji se používají k léčbě následujících zdravotních problémů:
Stres a úzkost
Odhaduje se, že 43 % lidí, kteří mají stres a úzkost, používá nějakou formu alternativní terapie pro zmírnění příznaků. Vůně některých esenciálních olejů může fungovat vedle tradiční terapie. Používání éterických olejů během masáže může pomoci zmírnit stres, i když účinky mohou trvat pouze během masáže.
Bolesti hlavy a migrény
Někteří lidé popisují snížení bolestí hlavy po aplikaci máty peprné a levandulového oleje na kůži. Aplikace heřmánku a sezamového oleje na spánky může léčit bolesti hlavy a migrény. Jedná se o tradiční perskou léčbu bolesti hlavy.
Spánek a nespavost
Levandulový olej zlepšuje kvalitu spánku žen po porodu, stejně jako pacientů se srdečními chorobami. Má pozitivní vliv na spánkové návyky.
Antibiotická a antimikrobiální
Vzestup bakterií rezistentních na antibiotika obnovil zájem o hledání dalších sloučenin, které mohou bojovat proti bakteriálním infekcím. Byly zjištěny pozitivní výsledky při použití máty peprné a pleje z čajovníku.