Často slýcháme spojení těchto dvou pojmů, jóga a ájurvéda. Neodmyslitelně k sobě patří, jsou jako sestry a mají totožný cíl. Dohromady tvoří přístup k životu a cestu k lepšímu fyzickému i duševnímu zdraví. Pojďme se podívat na jejich společné kořeny blíže.
Ájurvéda
Ájurvéda je jedním z nejstarších úplných systémů léčení na světě, její historie sahá do doby před 5000 lety. Vychází ze starověkých sanskrtských textů, Véd (indické posvátné písmo). Mniši z nejstarší známé univerzity pro muže v Nalandě rozšířili ájurvédu z Indie do Tibetu, Číny a na Dálný východ. Dnes je ájurvéda rozšířená po celém světe a její filozofie a praxe zůstává téměř stejná jako před staletími.
Ájurvéda je jedním, a pravděpodobně nejdůležitějším, ze sekundárních védských učení. Řeší všechny aspekty zdraví těla a mysli. Jedná se o starodávnou vědu indických věštců a jogínů, která osvětluje vnitřní fungování vesmíru a našeho vědomí. Tato moudrost má široké uplatnění v mnoha duchovních disciplínách a aspektech života, nejen v medicíně. Inspiruje se jí i věda, kultura či umění. Základní myšlenka spočívá v tom, že naše tělo musí být v souladu s přírodou, abychom se vyhnuli nemocem. Ájurvéda se tedy zaměřuje na uvedení těla do souladu s přírodou. Jejím cílem je odstranit dysfunkce těla, chránit a prodloužit život.
Jóga
Podle archeologických nálezů v údolí řeky Indu je vznik jógy taktéž datován do doby před přibližně 5000 lety. Ve védách jsou zmínky o józe jako duchovní praxi, jejímž účelem bylo dosáhnout osvobození. Je jedním ze šesti systémů védské filozofie. Využívá pohybů těla (ásany) a kontroly dechu (pránájáma) k tomu, aby praktikující člověk dosáhl spojení vlastního těla s myslí. V hinduismu je jóga považována za filozofickou školu. Používáme ji pro tělesná i duchovní cvičení, v širší souvislosti se pod tímto výrazem rozumí i určitý způsob života.
Souvislost mezi jógou a ájurvédou
Z výše uvedeného již vyplývá, že jóga a ájurvéda jsou vzájemně propojené. Oba tyto systémy (či filozofie, chcete-li) existují sami o sobě. Jejich teorie i praxe se ovšem na různých úrovních překrývají. Z širšího úhlu pohledu se vlastně jedná o sesterské praktiky.
„Ájurvéda i jóga jsou vzájemně propojené větve stejného velkého stromu Véd“
Jedno je součástí druhého
Jóga je v ájurvédských textech zmíněna jako důležitá cesta ke snížení fyzického stresu a zklidnění mysli. Jedná se vlastně o ájurvédské cvičení, které je součástí denní rutiny. Jógové pozice vyladí každou část těla a vyčistí ho od toxinů, což je jedním z cílů ájurvédy. Zároveň jogíni mohou těžit z ájurvédských technik jako součásti své jógové praxe. Hojně využívána je například ájurvédská masáž, která pomáhá odstraňovat z těla toxiny a uvolnit svaly při cvičení. Některé druhy jógy jsou bez základů ájurvédských znalostí pouhým fyzickým cvičením. Je to jako byste místo chůze skákali na jedné noze.
Ájurvéda a jóga jsou velmi úzce spojeny. Tento vztah je i důvodem, proč většina tradičních škol jógy vyučuje principy jógy zároveň s ájurvédskou filozofií.