Voda v Tichém oceánu se po dlouhých třech letech přiblížila k teplotnímu průměru, což znamená oficiální konec ochlazujícího jevu La Niña. Ten částečně způsobil velké záplavy v Austrálii, rekordní sezónu hurikánů v USA a sucho ve východní Africe. Nyní se nacházíme v neutrálním stavu. Upozornila na to stanice BBC News.
Americké Centrum pro klimatické předpovědi uvedlo, že jižní oscilace ochlazující proudy v Tichém oceánu La Niña skončila. Voda tam totiž po dlouhých třech letech dosáhla průměrných teplot.
Hranicí pro La Niña je teplota vody minus 0,5 stupně Celsia. Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) s Národní meteorologickou službou však neměřil teplotu povrchu moře ve středním Pacifiku pouze 0,2 stupně.
Rare ‚triple-dip‘ La Niña is over https://t.co/BnPPdonnNb
— BBC News (World) (@BBCWorld) March 14, 2023
La Niña znamená, že voda v Pacifiku je abnormálně chladná. Když je voda v Pacifiku abnormálně teplá, nazývá se tohle období El Niño. Tento opakující se klimatický jev označujeme jako ENSO (El Niño-Southern Oscillation).
Pokud jsou teploty v Pacifiku průměrné, nazýváme je jako „ENSO-neutrální“. Právě v takovém stavu se nyní podle meteorologů nacházíme. Počasí po celém světě by tedy mělo být průměrné, upozornila televize BBC News.
Cyklus ENSO je aktivní bez ohledu na klimatické změny. Ty však mění jeho vzorce a oba jevy činí extrémnějšími. Poslední efekt La Niña označují meteorologové za jeden z vůbec nejintenzivnějších.
Méně hurikánů, více požárů
Minulý rok například způsobil velké záplavy ve východní Austrálii a jihovýchodní Asii. Východní Afriku, jih a západ Spojených států a Jižní Ameriku zase zasáhla prudká sucha, která v posledních letech trápila hlavně Kalifornii.
La Niña také v letech 2020 až 2021 vedl ke dvěma rekordním sezónám hurikánů na východě USA. Teplota oceánu totiž ovlivňuje i vzdušné proudy, což vede k horšímu průběhu hurikánů v Atlantiku.
Minulý rok sice lze označit za méně bouřlivý, přesto USA několik ničivých hurikánů zasáhlo. Meteorologové očekávají, že klidnější neutrální stav vydrží do začátku letošního léta až podzimu. Rozvoj fáze El Niño je aktuálně jistý asi na 50 procent.
Až El Niño nastane, globální teplota vzroste o 0,2 stupně Celsia. Jakmile se totiž začne Pacifik ohřívat, bude uvolňovat do atmosféry velké množství tepla jako pánev s vařící vodou páru, která ohřívá kuchyni.
Služba Met Office očekává, že pocítíme vliv efektu spíše až od příštího roku. Ale vzhledem k tomu, že fáze ochlazování skončila, meteorologové na letošek předpovídají teploty mezi 1,08 až 1,32 stupně oproti předindustriální úrovni.
Austrálii místo velkých záplav čeká sušší a teplejší počasí s většími riziky lesních požárů, což platí také pro Amazonii. Jižní Amerika by se naopak měla připravit na zvýšená rizika záplav a USA se nemusejí obávat extrémní sezóny hurikánů.