Koupíte si novou jógamatku. Pak zjistíte, že tato takzvaná lepivá podložka nemá trakci. Nebo vaše dlouho používaná jógamatka začne najednou klouzat víc a víc. Co si s tím počít?
Když máte kluzkou podložku na jógu, můžete si ublížit. Proto je důležité nejprve zjistit důvod. To vám pomůže najít nejlepší řešení tohoto problému. Je také užitečné vědět, jakým postupům se vyhnout, abyste problém ještě nezhoršili.
Proč je vaše podložka na jógu kluzká
Těžko vyřešíte problém, když neznáte jeho příčinu. Každé řešení, které vyzkoušíte, bude navíc pravděpodobně pouze dočasné, protože jste nevyřešili základní příčinu problému. Jaké jsou tedy potenciální důvody klouzavé podložky na jógu?
Pořídili jste si úplně novou podložku
Vybrali jste si krásnou novou podložku a ona klouže tak, že se na ní nedá cvičit! Většina kluzkých jógamatek se vyrábí z polyvinylchloridu (PVC). I prémiové rohože z PVC mohou být zpočátku kluzké. Postupem času jsou naštěstí lepkavější.
Některé materiály podložek jsou kluzčí než jiné. Gumové, termoplastické elastomery (TPE) a polyuretanové rohože obvykle nemají stejnou počáteční kluzkost jako PVC. Ve skutečnosti je skvělá přilnavost od začátku velkou výhodou pro tyto typy jógamatek.
Pokud používáte nějaký pleťový olej nebo krém před cvičením, je možné, že právě ten způsobuje, že po vaší podložce kloužete na všechny strany.
Někteří lidé se přirozeně potí více než ostatní. Pot je obvyklou příčinou našeho problému. Nebo možná děláte Bikram jógu a místnost má 40 °C a 40% vlhkost. Mokrá podložka rovná se kluzká podložka.
Jaká jsou řešení?
Jakmile zjistíte, proč vlastně vaše podložka na jógu klouže, můžete aplikovat účinné řešení.
Praxe, praxe, praxe
Pokud již máte rohož z PVC, nezoufejte. Hlavní rozdíl mezi vaší novou lesklou podložkou a dobře opotřebovanou verzí poskytovanou vaším studiem jógy je zřejmý: vaši podložku je třeba trochu ošoupat. Používejte ji i nadále a brzy získá neklouzavý povrch. Alespoň máte další důvod, proč se věnovat józe co nejčastěji…
Umyjte ji
Proces stárnutí urychlíte umytím rohože vodou. Tenké rohože z PVC (ty, které lze snadno složit) můžete dokonce vyprat na šetrný cyklus v pračce.
Při mytí nepoužívejte mýdlo a ujistěte se, že dáte podložce dostatek času na uschnutí. Protože podložky na jógu jsou savé, mohou vysychat i několik dní!
Je užitečné si před cvičením jógy umýt ruce a nohy, abyste odstranili oleje nebo krémy, které by mohly způsobit klouzavost.
Zkuste ručník
Pokud se vám potí dlaně a chodidla, zkuste použít ručník. Zabráníte tak tomu, že místo precizních ásan budete po podložce spíše bruslit. Nemusíte ho roztahovat přes podložku, zkuste si ho jen položit před sebe. Můžete si tak do něj osušit ruce, případně si na něj položit dlaně při pozicích, jako je střecha. Existují dokonce speciální protiskluzové ručníky… Většinou jsou absorpční a dokonce omyvatelné. Způsobují lepší trakci a často jsou využívané pro cvičení hot jógy.
Co nedělat
K ošetření a mytí podložky nepoužívejte jablečný ocet, který patří mezi silné kyseliny. Nevystavujte ji nadměrnému slunečnímu záření a solím. Obojí rozkládá gumu, TPE i polyuretan.
Je také užitečné zkontrolovat u výrobce podložky rady ohledně péče a tipy pro čištění.