Puchýře jsou častým problémem chodců a běžců. Pokud jste právě začali s pravidelnou chůzí nebo během, přešli na jinou vycházkovou nebo běžeckou obuv či jste prodloužili dobu tréninku, může se to stát i vám.
Puchýř je tekutinou naplněný váček způsobený třením (nebo teplem z popálenin). Chodci a běžci se jich děsí, ale existují způsoby, jak zabránit většině puchýřů na nohou. Můžete odstranit zdroje tření v botách, zpevnit a chránit pokožku, udržet nohy v chladu a suchu a dávat pozor na horká místa, která se bez ošetření změní v puchýře.
Puchýře jsou malé bublinky kůže naplněné čirou tekutinou, které se nejčastěji objevují na místech, kde dochází ke tření, jako jsou prsty, pata, bříško chodidla nebo chodidlo.
⚠️ NEW BLOG⚠️
— North Yorkshire 3 Peaks (@NY3Peaks) March 7, 2019
👻 Blisters can be a hiker’s worst nightmare!
❤️Our new blog will give you tips to prevent and care for blisters during and after your hike
👉 Pesky Blisters. How To Prevent, Treat And Care For Them 👉https://t.co/xCLn6JJasu#HikersOfInstagram #HikersLife pic.twitter.com/0hEHEKBCpR
Co způsobuje puchýře?
Příčiny puchýřů souvisejí s třením a vlhkostí, které se mohou vyskytnout na vašich nohou i rukou. Ano, rukou! To je jeden z důvodů, proč hráči baseballu nosí rukavice. Tření mezi vaší pokožkou a ponožkou, botou nebo stélkou může způsobit vytvoření kapes naplněných tekutinou, když se vrchní vrstvy kůže začnou oddělovat.
Vlhkost z potu nebo deštivých, vlhkých podmínek způsobuje, že pokožka pociťuje tření a vytváří puchýře. Boty, které správně nesedí (příliš volné nebo příliš těsné), mohou také způsobit tření, skřípnutí a podráždění pokožky. Puchýře vznikají v důsledku tření, kde se vaše prsty, paty a chodidlo třou o botu.
Jak léčit puchýře na nohou
Pokud se vám objeví puchýř, ošetřete ho okamžitě, nebo co nejdříve po tréninku. Nejlepší způsob léčby závisí na tom, kdy můžete puchýř léčit.
Zastavte se a zakryjte místo: Pokud potřebujete pokračovat v aktivitě (jako je závod či soutěž, nebo když se vám puchýř vytvoří daleko od domova), je moudré zastavit a zakrýt puchýř obvazem, abyste získali větší ochranu.
Vyhledejte lékařskou péči: Některé delší trasy mají lékařské stanice. Zde se můžete zastavit pro léčbu svého puchýře, abyste se mohli vrátit do závodu. Pokud je puchýř bolestivý nebo hrozí jeho prasknutí, může dojít k jeho odvodnění.
Nechte to být: První volbou pro léčbu puchýřů na nohou po tréninku je nechat je být. Kůže poskytuje ochranu před infekcí. Malé puchýřky mohou sami prasknout a tekutina z nich vytéct. Případně se opět vstřebají během několika dnů. Zakryjte oblast, abyste ji chránili, a udržujte ji v čistotě.
Kdy puchýř prasknout
Pokud máte puchýř, který je velmi velký nebo velmi bolestivý, možná jej budete muset vypustit. Začněte sterilizací malé jehly lihem. Opatrně zapíchněte jehlu do puchýře na jeho okraji. Vyjměte jehlu a jemně zatlačte na puchýř, abyste z něj dostali tekutinu. Poté místo omyjte mýdlem a vodou.
Nesnažte se odstranit kůži, na které se vytvořily puchýře. Dokáže ochránit syrovou kůži pod ním. Místo můžete také překrýt obvazem.
Kdy navštívit lékaře
Pokud zaznamenáte jakékoli zarudnutí, hnis nebo zvýšenou bolest či otok, navštivte poskytovatele zdravotní péče, protože to mohou být příznaky infekce. Jestliže se váš puchýř nehojí nebo se u vás objeví horečka, může to být také známka infekce a měli byste vyhledat lékařské ošetření.
Pokud máte cukrovku, jste více ohroženi infekcí nohou. Proto buďte opatrní a při jakýchkoli známkách infekce neprodleně navštivte svého lékaře.