Coinbase se chce odklonit od poplatků za transakce a naopak začít víc vydělávat na různých předplatných. Řekl to generální ředitel burzy Brian Armstrong v rozhovoru pro americkou televizi CNBC. O zprávě informoval server Decrypt.
Společnost Coinbase, která byla těžce poškozena medvědím trhem s kryptoměnami, snižuje náklady a mění svůj model příjmů, říká generální ředitel Brian Armstrong.
Ve druhém čtvrtletí letošního roku zaznamenala Coinbase 60% pokles příjmů a vykázala čistou ztrátu 1,1 miliardy dolarů. V rozhovoru pro CNBC zveřejněném v úterý se Armstrong zamyslel nad desetiletou historií krypto burzy a plány do budoucna. O rozhovoru informoval server Decrypt.
Jeden velký závěr? Armstrong se chce odklonit od poplatků za obchodování jako hlavního zdroje příjmů a vysvětlil, že zatímco tyto poplatky přinášejí příjmy během býčích trhů, tento peněžní tok vysychá, když se dostaví medvědí nálada.
„Dnes hodně investujeme do příjmů z předplatného a služeb,“ řekl Armstrong o svých plánech do budoucna.
„Uvědomujeme si, že poplatky za obchodování… [budou] stále tvořit velkou část našeho podnikání za deset, dokonce i za dvacet let, ale rád bych se dostal na pozici, kdy více než 50 % našich příjmů bude tvořit předplatné a služby.“
Uvedl, že v současné době pochází 18 % příjmů společnosti Coinbase z předplatného služeb.
Jaké druhy předplatného bude Coinbase v budoucnu nabízet? „Pracuje se na řadě věcí,“ řekl Armstrong a naznačil předplatitelské sázkové služby a další nabídky.
Burza nabízí cloudové služby a samostatný předplacený produkt Coinbase One. Ten je zatím ve fázi beta, ale poskytuje vyšší úroveň zákaznické podpory a další výhody.
Coinbase se musí odklonit od pohledu zaměřeného na USA
Vzhledem k tomu, že se Coinbase odklání od závislosti na poplatcích, Armstrong se také domnívá, že se společnost musí odklonit od pohledu zaměřeného na USA.
„Když se ohlédneme zpět, možná jsme na globální prostředí aplikovali až příliš americkou optiku a vlastně bych řekl, že to mohla být chyba, které jsme se v posledních letech dopustili,“ řekl. „Nyní to měníme.“
Dnes Coinbase nabízí služby nákupu a prodeje kryptoměn v několika zemích. Především ve vyspělých státech Severní Ameriky a Evropy. Zatím se ale nejedná o skutečně globální burzu.
Armstrong uvedl, že Coinbase – která byla založena v roce 2012 – prošla již čtyřmi cykly medvědího trhu. Takže i když říká, že není nijak zvlášť rozrušený, Coinbase již na začátku tohoto roku propustila 18 % svých zaměstnanců a bude snižovat náklady ve snaze přežít medvědí trh. Ten by měl podle Armstronga trvat 12-18 měsíců nebo déle.
Na otázku, zda by mohlo dojít k dalšímu propouštění, Armstrong odpověděl, že „nikdy nechcete říci nikdy“. Kvapně ale dodal, že počáteční kolo propouštění „bylo navrženo jako jednorázová událost“.
Problémy Coinbase
Zatímco se Coinbase snaží udržet úspornost, má jiné problémy, které ji trápí.
Jeden ze zákazníků žaluje burzu o 5 milionů dolarů za údajné porušení cenných papírů a kvůli tomu, že služby Coinbase údajně ve chvílích ekonomické volatility vypadly, což vedlo k tomu, že obchodník nemohl spravovat své prostředky.
Trojice finančních výzkumníků v Austrálii mezitím tvrdí, že Coinbase je semeništěm insider tradingu, a odhaduje, že 10-15 % ze 146 zkoumaných nových kryptoměn zahrnovalo nějaký insider trading.
Mezitím se Coinbase alespoň podařilo zajistit spolupráci s investičním gigantem BlackRock.
„Chceme být tím nejvíce vyhovujícím, nejvíce regulovaným a nejdůvěryhodnějším produktem,“ řekl Armstrong.