Lídři národů stojících v první linii klimatických změn požádali podle britské televize BBC na summitu COP27 bohatší státy o finanční záchranné lano. Varovali před vzrůstajícími hladinami moří a masovou migrací. Agentura Reuters již předtím uvedla, že delegáti tyto diskuse schválili již na začátku konference.
„Nevzdáme se… alternativa nás posílá do vodního hrobu,“ řekl podle BBC na COP27 bahamský premiér Philip Davies. Klimatický summit se koná od neděle v egyptském městě Šarm aš-Šajch.
Bahamy patří mezi nízko položené státy ohrožené vzestupem hladiny moří a silnými bouřemi.
#COP27: Time to pay the #climate bill https://t.co/4MhIWDVMcf
— Dr. Neil Hammerschlag (@DrNeilHammer) November 9, 2022
„Nejsem zde, abych vás požádal, abyste milovali lid z mé země stejnou vášní jako já,“ pokračoval v projevu premiér. „Ptám se, jakou cenu pro vás mají miliony klimatických uprchlíků, které se promění v desítky milionů,“ prohlásil Davies. Dodal, že tito migranti budou vyvíjet tlak na politické a ekonomické systémy po celém světě.
Davies vyzval jednotlivé národy, aby realizovaly své plány v oblasti klimatu a řekl, že jednání o této problematice je v zájmu každého.
Lídři chudších států nejvíce zasažených klimatickými změnami žádají bohatší národy o finanční záchranné lano. Právě tohle téma se na letošním klimatickém summitu stalo klíčovým.
Podle agentury Reuters tyto diskuse už v neděli schválili diplomaté. Řešit se má financování škod a ztrát a jejich další řešení.
Rozvojové země nám dluží
O finanční pomoc požádali lídři afrických národů. Prezident Ghany Akufo-Addo řekl, že africký kontinent potřebuje k přizpůsobení se klimatickým změnám peníze. „Nikdo nevyhraje, pokud Afrika prohraje,“ prohlásil.
Prezident Namibie Hage Geingob označil rozvojové země za „zločinné“. To ony totiž znečišťují atmosféru skleníkovými plyny nejvíce.
Chudší národy zasažené klimatickými změnami jsou na COP27 ve svých postojích sjednoceny. Rozvojové země zbohatly na desetiletích využívání fosilních paliv a tyto peníze jim dluží. Méně rozvojové státy, zejména nejvíce ohrožené ostrovní státy, k emisím nepřispěly prakticky vůbec.
Aliance malých ostrovních států (AOSIS) navrhla zdanění společností využívajících fosilní paliva. „Všichni víme, že mají vyděračské zisky,“ prohlásil premiér Antiguy a Barbudy Gaston Browne. Podle něj by do fondu měly přispět i státy jako Čína nebo Indie.
Bohatší státy se otázkám kompenzací či reparací škod zaviněných klimatickými změnami v případě méně rozvojových národů dlouhodobě vyhýbaly. Je to vůbec poprvé, co se tento bod na klimatickém summitu probírá.
Pákistánský premiér Šáhbáz Šaríf již dříve řekl, že není spravedlivé, aby zadlužené státy zůstaly na financování škod způsobených klimatickými změnami samy.
V Pákistánu letošní masivní záplavy zabily přes 1700 lidí. Miliony Pákistánců jsou stále bez domova, silnice jsou zničeny, desítky tisíc škol a nemocnic zůstalo v troskách. Celkem záplavy zdevastovaly dva miliony domů.
Šaríf na COP27 patřil mezi zástupce nejvíce zasažených států, kteří vyzvali západní země k financování těch zranitelných. Vláda Pákistánu uvádí, že potřebuje náplast nejméně v hodnotě 30 miliard dolarů.