Počet lobbistů za fosilní paliva v delegacích na letošní klimatické konferenci COP27 se podle informací BBC News oproti minulému ročníku výrazně zvýšil. Aktivisté tvrdí, že konference připomíná veletrh průmyslu fosilních paliv a kolotoč šílenství, v němž je hlavní motivací zisk, nikoli řešení v oblasti klimatu.
Podle průzkumu organizace Global Witness se COP27 v Egyptě účastní 600 lobbistů za fosilní paliva. To je větší množství než počet členů kombinovaných delegací deseti států nejvíce postižených klimatickými změnami, uvedla stanice BBC News, která analýzu sdílela.
Summit COP27 se koná od neděle v egyptském městě Šarm aš-Šajch a zúčastnit se jej celkem má asi 35 000 lidí včetně aktivistů a 120 světových lídrů.
636 fossil fuel lobbyists are at #COP27 right now.
— Fossil Fuel Non-Proliferation Treaty Initiative (@fossiltreaty) November 10, 2022
200 of them are on government badges.
This industry is the top cause of the climate crisis.
They do not want to solve it, they want to profit from it.
We need a Fossil Fuel Non-Proliferation Treaty. https://t.co/FeS0pr3QFM
Klimatické konference však bohužel pravidelně přitahují také osoby z ropného, uhelného a plynárenského průmyslu, které se snaží debaty ovlivnit.
Na loňské konferenci v Glasgow COP26 bylo zjištěno 503 lobbistů za fosilní paliva. Letos číslo vzrostlo o 25 procent, napsal server FBC News.
Na COP27 se nacházejí jednotlivci napojení přímo na fosilní společnosti i členové národních delegací jednající jménem fosilního průmyslu.
Největší delegace na COP27 přijela ze Spojených arabských emirátů, které mají hostit COP28 příští rok. Čítá celkem 1070 osob, analýza ovšem 70 jedinců spojila s fosilními palivy.
Ruská delegace o 150 členech mezi sebou má celkem 33 lobbistů za těžbu ropy a zemního plynu.
Smrtící kolotoč šílenství
Za těžbu ropy a plynu se postavily na COP27 africké státy. Šéf organizace African Petroleum ProducersOmar Farouk Ibrahim pro BBC řekl, že bez elektřiny je v Africe celkem 600 milionů lidí.
Farouk Ibrahim odmítl, že by se měla Afrika vzdát svých velkých zásob plynu a ropy výměnou za obnovitelné zdroje energií a financování směrem od bohatších států.
Jedna ze zemí, která chce využívat své nedávno nalezené zásoby plynu, je západoafrický stát Senegal. „Pro nás je důležité, jak můžeme tyto zdroje využít k rozvoji naší země a posílení naší ekonomiky,“ řekl Idy Niang ze senegalské delegace.
Tento přístup je však ostatními účastníky COP27 kritizován. Podle nich je klimatická situace natolik vážná, že by podporovatelé těžby a využívání fosilních paliv neměli mít na klimatický summit přístup.
„Pokud chcete vyřešit malárii, tak nepozvete komáry,“ řekl Phillip Jakpor, nigerijský spolupracovník s organizací Public Participation Africa.
„COP27 vypadá jako veletrh průmyslu fosilních paliv,“ stěžovala si Rachel Rose Jackson, která spolupracuje s aktivistickou skupinou Corporate Accountability. „Jsme v kolotoči šílenství spíše než na jednání o řešení v oblasti klimatu,“ vyjádřila pocity ze summitu Jackson. „Průmysl fosilních paliv, jejich agenda, to je smrtící. Jejich motivací je chamtivost a zisk.“