Válka na Ukrajině vedla k uvolnění obrovského množství skleníkových plynů do atmosféry. Moskva za to musí přijmout zodpovědnost, prohlásil podle BBC News na letošní klimatické konferenci COP27 ukrajinský ministr pro ochranu životního prostředí Ruslan Strilets.
Ukrajinský ministr pro ochranu životního prostředí Ruslan Strilets varoval na letošním ročníku COP27 před dopady Putinovy války na životní prostředí.
Konflikt na Ukrajině vyprodukoval 33 milionů tun skleníkových plynů. K tomuto číslu došla Ukrajina započtením například emisí z lesních či zemědělských požárů a spáleného oleje během útoků na sklady.
Russian invasion of Ukraine causing huge release of climate warming gas, claims Ukraine at COP27 https://t.co/nJITegdtKx
— BBC News (World) (@BBCWorld) November 14, 2022
Podle stanice BBC News se tohle množství rovná 16 milionům dalších vozů přidaných na britské silnice ve dvou letech.
„Rusko proměnilo naše přírodní rezervy ve vojenské základny,“ prohlásil na COP27 Strilets. „Rusko dělá vše proto, aby zkrátilo naše i vaše obzory. Kvůli válce toho budeme muset pro překonání klimatické krize udělat ještě více,“ dodal.
Ministr upozornil, že přestavba Ukrajiny povede k uvolnění dalších 49 milionů tun oxidu uhličitého. Rusko proto podle něj musí za tyto emise přijmout zodpovědnost.
Strilets přiznal, že jeho delegace se s tou ruskou setkat nehodlá. Prezident Vladimir Putin se summitu v egyptském městě Šarm aš-Šajch nezúčastnil.
Zločiny vůči životnímu prostředí
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij minulý týden sdělil podle listu The Guardian světovým lídrům na COP27 prostřednictvím video projevu, že Ukrajina nemůže řešit klimatickou krizi, dokud bude v jeho zemi okupační armáda. „Nemůže existovat účinná klimatická politika bez míru,“ řekl.
Ukrajina vyšetřuje zločiny vůči životnímu prostředí spáchané během invaze. Od jejího začátku v únoru shromáždila důkazy o 2000 takových trestných činech, které vyčíslila ve škodě 37 milionů eur. Mezi tyto zločiny řadí ničení lesů, poškozování vodní infrastruktury a uvolňování toxických plynů.
Na otázku, zda už Ukrajina vyhodnotila škody na životním prostředí v nedávno osvobozeném Chersonu ministr odpověděl, že je příliš brzy na to, aby se ukrajinští vědci dostali do všech částí města.
Ukrajinská vláda zdokumentovala 120 úmrtí delfínů v souvislosti s válkou v Černém moři. V nebezpečí se nachází asi 600 zvířat, 750 rostlin a hub, včetně ohrožených druhů.