Těhotné ženy s covidem-19 a jejich novorozené děti čelí vyššímu riziku komplikací, než bylo dosud známo, ukázala v pátek studie britských vědců. Informovala o tom agentura Reuters a stanice CNN.
Nákaza novým typem koronaviru u těchto novorozenců je podle studie provedené vědci z Oxfordské univerzity spojena s trojnásobným rizikem závažných zdravotních komplikací.
„Novorozenci infikovaných žen byli také téměř třikrát více ohroženi vážnými zdravotními komplikacemi, jako je přijetí na novorozeneckou jednotku intenzivní péče, většinou kvůli předčasnému porodu. Dobrou zprávou však je, že rizika u infikovaných žen s bezpříznakovým průběhem a neinfikovaných žen byla podobná.“
Těhotné ženy s onemocněním covid-19 pak mají vyšší riziko komplikací, jako je předčasný porod, vysoký krevní tlak s rizikem selhání orgánů, potřeba intenzivní péče a možná smrt.
„U žen s covidem-19 během těhotenství byla o více než 50 procent vyšší pravděpodobnost komplikací v těhotenství ve srovnání s těhotnými ženami, které covid-19 neměly,“ uvedl Aris Papageorghiou, vedoucí studie a profesor fetální medicíny na Oxfordské univerzitě.
Studie byla provedena na více než 2100 těhotných ženách v 18 zemích. Každá žena, která v těhotenství prodělala onemocnění covid-19, byla porovnána se dvěma neinfikovanými ženami, které rodily současně ve stejné nemocnici.
Profesor Papageorghiou pokračoval: „Naštěstí došlo k velmi nízkému počtu úmrtí matek. Riziko úmrtí během těhotenství a v postnatálním období bylo nicméně u žen s covidem-19 22krát vyšší než u neinfikovaných těhotných žen.“
Podle studie téměř 10 procent novorozenců od matek, které byly pozitivně testovány na covid-19, mělo také pozitivní test na virus během prvních několika postnatálních dnů.
Závěry ze studie publikované v lékařském časopise JAMA Pediatrics také ukázaly, že porod císařským řezem může být spojen se zvýšeným rizikem virové infekce u novorozenců. Podle vědců se však zároveň zdá, že kojení riziko, že se děti nakazí covidem-19 od svých matek, nezvyšuje.
Výsledky studie svědčí ve prospěch vakcinace těhotných žen
„Nyní víme, že rizika pro matky a kojence jsou větší, než jsme předpokládali na začátku pandemie. Známá zdravotní opatření tak musí zahrnovat i těhotné ženy,“ prohlásil Stephen Kennedy, profesor reprodukční medicíny na Oxfordské univerzitě.
„Tyto informace by měly rodinám pomoci, protože nyní je zřejmá potřeba udělat vše pro to, aby nedošlo k nakažení. Posiluje rovněž argumenty pro nabídku očkování všem těhotným ženám,“ uzavřel jeden z vedoucích studie.
Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zároveň tento týden těhotným ženám doporučilo vakcinaci na základě předběžných výsledků studie publikované v časopise New England Journal of Medicine.