CIA předložila novou zprávu o původu epidemie covidu-19. Podle zpravodajské agentury je „pravděpodobnější“, že koronavirus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel od zvířat. Informuje o tom BBC, The Guardian a další servery.
Zpravodajská agentura však zároveň upozornila, že má k tomuto hodnocení „nízkou důvěru“, píše BBC.
CIA says lab leak most likely source of Covid outbreak https://t.co/xiCFlcTJs9
— BBC News (World) (@BBCWorld) January 26, 2025
„Původ pandemie související s laboratorním výzkumem je na základě dostupných zpráv pravděpodobnější než přirozený původ,“ uvedl mluvčí CIA.
Rozhodnutí zveřejnit tuto zprávu je jedním z prvních, které učinil nový ředitel CIA John Ratcliffe, jmenovaný Donaldem Trumpem. Agenturu převzal ve čtvrtek.
Ratcliffe, který během prvního funkčního období prezidenta Trumpa zastával funkci ředitele národní zpravodajské služby, dlouhodobě upřednostňoval teorii úniku z laboratoře a tvrdil, že covid-19 s největší pravděpodobností pochází z úniku ve Wu-chanském virologickém institutu.
Tento institut se nachází 40 minut jízdy od tzv. mokrého trhu Huanan, kde infekce v prosinci 2019 propukla.
Informace jsou nedostatečné
V rozhovoru pro Breitbart News zveřejněném v pátek Ratcliffe uvedl, že chce, aby CIA opustila svůj neutrální postoj k původu viru. „Jednou z věcí, na které se chci zaměřit, je řešení hrozby z Číny na několika frontách. A tím se vracíme k tomu, proč zemřel milion Američanů a proč Ústřední zpravodajská služba pět let seděla stranou a nehodnotila původ covidu,“ řekl. „To udělám hned první den.“
Úředníci však americkým médiím sdělili, že nové hodnocení není založeno na nových zpravodajských informacích a předchází nástupu Trumpovy administrativy. Přezkum byl údajně nařízen v posledních týdnech Bidenovy administrativy a dokončen před Trumpovým pondělním nástupem do úřadu.
Přezkum nabídnutý v sobotu je založen na „nízké důvěře“, což znamená, že zpravodajské informace, které jej podporují, jsou nedostatečné, nepřesvědčivé nebo rozporuplné.
Republikánský senátor Tom Cotton z Arkansasu, předseda senátního výboru pro zpravodajské služby, uvedl, že ho „těší, že CIA v posledních dnech Bidenovy vlády dospěla k závěru, že teorie úniku z laboratoře je nejpravděpodobnějším vysvětlením“, a ocenil Ratcliffa za odtajnění posudku.
„Nyní je nejdůležitější, aby Čína zaplatila za vypuštění tohoto moru do světa,“ cituje senátora The Guardian.
Vědci se doposud neshodli
O příčině pandemie covidu nepanuje shoda. Někteří podporují teorii „přirozeného původu“, která tvrdí, že se virus rozšířil přirozeně ze zvířat, bez účasti vědců nebo laboratoří.
Hypotéza úniku z laboratoře je vědci ostře zpochybňována, včetně mnoha, kteří tvrdí, že pro ni neexistují žádné jednoznačné důkazy. A Čína v minulosti tvrzení o laboratořích odmítla jako „politickou manipulaci“ ze strany Washingtonu.
Přesto tato kdysi kontroverzní teorie získává mezi některými zpravodajskými službami na popularitě. V roce 2023 řekl ředitel FBI Christopher Wray televizi Fox News, že podle hodnocení jeho úřadu je „původcem pandemie s největší pravděpodobností únik z laboratoře“.