Ačkoliv Čína tvrdí, že v Šanghaji zatím nikdo nezemřel na covid, údaje přímo z tamních nemocnic dokazují opak. Zjistila to BBC.
V nemocnici v Šanghaji zemřely desítky starších pacientů poté, co se nakazili covidem. Oficiální vládní údaje tvrdí, že od roku 2020 nebylo ve městě zaznamenáno žádné úmrtí způsobené touto nemocí.
BBC hovořila s ředitelem nemocnice a měla přístup ke korespondenci zaslané příbuzným pacientů, kteří zemřeli během epidemie omikronu, jež zachvátila největší čínské město.
Novináři měli také přístup k oficiálním dokumentům. Ty naznačují, že nejméně 27 pacientů z jedné nemocnice, kteří nebyli očkováni, zemřelo na tzv. přidružené zdravotní problémy.
Nemocnice ani úřady nestíhají
Šanghaj zavedla mamutí lockdown, úřady se takto snaží zvládnout novou vlnu viru. Většině z téměř 25 milionů obyvatel města bylo nařízeno nevycházet ven po dobu tří týdnů.
BBC již dříve přinesla důkazy o tom, že úřady v Šanghaji epidemii nezvládají. Reportéři mluvili se zdravotní sestrou a zdravotnickým pracovníkem v nemocnici pro seniory Donghai. Ti jim popsali zoufalé pokusy pomoci desítkám starších pacientů, z nichž někteří zemřeli.
Příspěvky na sociálních sítích také naznačily, že existují důkazy o rozsáhlé infekci mezi stovkami pacientů v dalších 12 zdejších zařízeních.
Jedna příbuzná pacienta z jiného pečovatelského domu v Šanghaji BBC sdělila, že ji lékaři a ošetřovatelé pracující v tomto zařízení informovali, že všichni v zařízení byli pozitivně testováni. Toto zařízení má kapacitu asi 300 pacientů.
V telefonickém rozhovoru manažer nemocnice Donghai novinářům řekl: „Samozřejmě, že by se našli zemřelí s covidem. V Šanghaji je taková situace. Není možné, že by s covidem nikdo nezemřel.“
V dopise zaslaném příbuzným zemřelých pacientů se vedení nemocnice omluvilo a přiznalo „nedostatek profesionality“. Vyjádřilo také svou „nejhlubší soustrast“.
Velmi přísná kritéria pro úmrtí na covid
Jenže podle oficiálních údajů nedošlo během současné epidemie v celém městě k žádnému úmrtí. Vůbec k žádnému.
Čína má přísná kritéria pro potvrzení případů covidu. Pacient musí mít virem poškozené plíce, a musí se to potvrdit při vyšetření. Před oficiálním připsáním úmrtí novému koronaviru se také zvažují případné jiné zdravotní potíže.
Jeden muž, jehož 72letá sestra zemřela v Donghai na začátku tohoto měsíce, řekl, že se jen těžko dočkal od úředníků úplného vysvětlení příčiny smrti. Sdělil BBC, že v týdnech před smrtí 3. dubna měla negativní testy. V posledních dnech před smrtí se mu však nepodařilo získat záznam o výsledcích testů.
Muž uvedl, že jeho sestra byla jedním ze šesti pacientů na pokoji, z nichž pět zemřelo. Pro BBC uvedl, že „v tom pečovatelském domě to bylo opravdu špatné“. V oficiálním záznamu stálo, že „zemřela s negativním výsledkem na covid“. Řekl, že nepovolí její kremaci, dokud nebude vědět, co bylo příčinou smrti.
Na co zemřela skoro stoletá paní?
Příbuzní 99leté ženy, která zemřela 1. dubna, rovněž vyjádřili obavy ohledně příčiny smrti, vzhledem k tomu, že v posledním týdnu svého života měla pozitivní test.
V příspěvcích na sociálních sítíchjejí vnučka uvedla, že žena byla 27. března převezena do klinického centra veřejného zdraví Jinshan v Šanghaji, kde měla o den později pozitivní test. Byla léčena kvůli přidruženým zdravotním problémům. O tři dny později byl její test na covid negativní. O den později zemřela. Zdravotníci určili příčinu smrti jako důsledek „zhoršení přidruženého onemocnění způsobeného koronavirovou infekcí“.
BBC se několikrát pokusila kontaktovat úřady v Donghai a Jinshan ohledně různých obvinění, ale nepodařilo se jí získat odpověď.