Obyvatelé pobřeží Bangladéše a Myanmaru se připravují na silný vítr a deště. Meteorologové totiž na neděli ohlásili cyklon Mocha, který s sebou může přinést rovněž ničivé záplavy a sesuvy půdy. Kromě toho ohrožuje také největší uprchlický tábor na světě Cox’s Bazar, kde žije téměř milion lidí. Tamní obyvatelé se proto začali evakuovat do bezpečí. Informoval o tom server BBC a CNN.
K pobřeží Bangladéše a Myanmaru se blíží cyklon Mocha, který se může stát nejsilnější bouří v této oblasti za poslední téměř dvě dekády. Zasáhnout by ji měl v neděli odpoledně tamního času. Úřady proto uzavřely letiště, nařídily rybářům stažení lodí z vody a připravily na 1 500 úkrytů. Kolem půl milionů lidí se také před nedělí evakuovalo do bezpečí. Bouře by totiž mohla zasáhnout i největší uprchlický tábor na světě.
V kempu Cox’s Bazar přitom žije téměř milion lidí. Jedná se především o uprchlíky Rohingya, kteří utekli z Myanmaru po vojenských útocích z roku 2017. „Očekáváme, že cyklon bude mít mnohem horší dopad než jakákoli jiná přírodní katastrofa, kterou si museli za posledních pět let prožít,“ popsal podle serveru CNN koordinátor OSN pro uprchlíky Rohingya Arjun Jain. Jejich přístřešky pak ohrožuje především silný vítr a déšť.
Cyclone Mocha: Intense cyclone hits Bangladesh and Myanmar coast https://t.co/Yl0X5QhQPS
— BBC Science News (@BBCScienceNews) May 14, 2023
Kromě toho se ale tamní obyvatelé obávají i následných povodní nebo sesuvů půdy. Jejich obydlí jsou totiž často umístěná na svazích, kde je takové riziko nejsilnější. Bouře Mocha má pak dosáhnout síly odpovídající kategorii pět, tedy té nejvyšší. Přinést by proto měl podle serveru BBC větry o rychlosti 170 kilometrů za hodinu. Na případnou přírodní katastrofu se v Bangladéši připravilo na tři tisíce dobrovolníků se znalostí první pomoci a krizového zásahu.
Cyklony nabírají na síle kvůli zhoršujícímu se globálnímu oteplování
Obyvatelé Myanmaru žijící v pobřežních regionech Rakhine a Ayeyarwady pak hledají úkryt především v klášterech nebo školách. Dobrovolníci pomáhající evakuovaným prozatím hlásili, že do úkrytů dorazilo více lidí, než čekali. Čelí proto nedostatku jídla, ale také toalet. „Bouřka ještě nedorazila, takže dosud jsme kromě zmíněných nedostatků větším nepříjemnostem nečelili,“ okomentoval pak situaci pro agenturu AP pomocník Tin Nyein Oo.
Poslední bouřka podobné síly jako má cyklon Mocha zasáhl stejnou oblast roku 2010. Tropický cyklon Giri tehdy připravil o život 150 lidí a zničil na 15 tisíc domovů. Vědci pak upozorňují na to, že podobné bouřky nabírají na síle s pokračujícím globálním oteplováním. Kvůli teplým oceánům a vhodným větrům jsou tak mnohem intenzivnější a vydrží více dní. Cyklony pak patří mezi nejvíce ničivé přírodní katastrofy na světě.