Pobřeží Bangladéše a Myanmaru zasáhl cyklon Mocha, který zesílil na bouři páté kategorie. Tisíce evakuovaných se vracejí zpět do svých domovů, někteří lidé však o střechu nad hlavou přišli. V Myanmaru bylo také hlášeno několik obětí. V pondělí o tom informovaly agentura Reuters nebo servery BBC a Al-Džazíra.
Jedna z nejsilnějších bouří v regionu přešla v neděli kolem 13:30 (9:00 SELČ) přes pobřeží severozápadního Rakhinského státu jižně od hranic s Bangladéšem. Vyvracela stromy, strhávala stožáry a kabely a vytvořila přílivovou vlnu, která zaplavila ulice v nízko položených oblastech.
Deadly Cyclone Mocha hits Bangladesh and Myanmar coasthttps://t.co/HGO488OOU4 pic.twitter.com/lGTlANq7vf
— BBC News (World) (@BBCWorld) May 14, 2023
Cyklon Mocha s větrem o rychlosti až 250 kilometrů v hodině udeřil mezi myanmarským městem Sittwe a Cox’s Bázár v Bangladéši, kde žije téměř milion uprchlíků. Ti byli v roce 2017 vyhnáni z Myanmaru při vojenských represích, jež jsou nyní předmětem vyšetřování genocidy u Mezinárodního soudního dvora.
„Potvrzení skutečných škod bude trvat dny a týdny. Je tu několik malých ostrovů roztroušených u pobřeží, kde rybáři nemají prostředky ke komunikaci a varování neberou v potaz,“ řekl Tanvir Chowdhury z Al-Džazíry z Cox’s Bázáru.
Agentura Reuters přinesla zprávu o nejméně třech obětech a 13 zraněných v Myanmaru. Dle BBC hlásily úřady šest mrtvých. Podle místních médií je mezi oběťmi čtrnáctiletý chlapec, který zemřel při pádu stromu.
Cyklon v Myanmaru zničil nebo poškodil více než 850 domů, 64 škol, 14 zdravotnických zařízení a sedm komunikačních věží, informovala podle Reuters vojenská televizní zpravodajská stanice Myawaddy. Až 90 procent hlavního města Rakhinského státu Sittwe bylo zničeno, uvedli místní.
V Bangladéši byly preventivně evakuovány stovky tisíc lidí
Do nedělního večera bouře z velké části pominula. V Bangladéši zatím nebyly hlášeny žádné oběti na životech. Bangladéšský představitel z úřadu pro zvládání katastrof Kamrul Hasan prohlásil, že cyklon nezpůsobil „žádné velké škody“. Země se však stále potýká se sesuvy půdy a záplavami.
Bangladéšské úřady před bouří evakuovaly 750 tisíc lidí. Ulice Cox’s Bázáru se vyprázdnily, když cyklon zesílil a obloha potemněla. Stovky lidí se tísnily ve škole, která byla přeměněna na dočasný úkryt, pospal server BBC. Matky s kojenci, malé děti a senioři se tísnili ve všech prostorách budovy, spali na lavicích a seděli pod nimi. Mnozí do krytu přijeli na rikšách, jiní přišli pěšky. Přivedli si s sebou i hospodářská zvířata.
„Nechtěla jsem opustit svůj dům,“ řekla Sumi Akter, která žije u břehu řeky. Přívalové vlny dosahující až čtyř metrů mohou zaplavit vesnice v nízko položených oblastech. Sumi a další lidé se proto obávají, že jsou jejich domovy pod vodou. „Přála bych si, aby byly domy, ve kterých žijeme, odolnější,“ podotkla.
Úřad OSN pro koordinaci humanitárních otázek upozornil, že v regionu potřebovalo humanitární pomoc už před bouří asi 6 milionů lidí. V roce 2008 se částmi jižního Myanmaru přehnal cyklon Nargis, který zabil téměř 140 tisíc lidí.