Německé úřady čelí po útoku na vánoční trh v Magdeburgu otázkám ohledně bezpečnosti a toho, co věděly o podezřelém, který zabil pět lidí a více než 200 jich zranil. Informuje o tom BBC, CNN a další servery.
Na podezřelého Taleba al-Abdulmohsena (50) byla uvalena vyšetřovací vazba pro podezření z vraždy, pokusu o vraždu a nebezpečného ublížení na zdraví.
German police probe market attack security and warnings https://t.co/zJfHa5QBmM
— BBC News (World) (@BBCWorld) December 22, 2024
Obvykle jsou v tomto ročním období centra německých měst plná nakupujících a popíjejících svařené víno, ale letos je nálada zcela jiná, všímá si BBC v reportáži. Hlavní vánoční trh je obehnán páskou a obklopen policejními vozy, ozbrojení policisté hlídkují v okolních obchodech a nákupních centrech.
Ve vzduchu v Magdeburgu je cítit smutek, ale také zmatek a hněv. Lidé se ptají, jak se to mohlo stát. Když politici během své sobotní návštěvy vyšli z uzavřeného tržiště, setkali se s bučením, hecováním a výkřiky „hau ab“, což je velmi agresivní forma „vypadni“.
Někteří lidé se zdáli být rozzuřeni domnělým nedostatkem bezpečnosti. Jiní se zdáli být jednoduše naštvaní na německé politiky, kteří podle nich ignorovali nespočetná varování, že tento kokrétní člověk je nebezpečný.
Jak píše CNN, na trzích zemřel devítiletý chlapec a čtyři ženy ve věku 45, 52, 67 a 75 let.
Bezpečnost na vánočních trzích po celém Německu se zvýšila od podobného útoku v Berlíně v roce 2016, kdy muž najel nákladním autem do davu na trhu a zabil 12 lidí.
Otevřené vánoční trhy mají nyní kolem sebe nějakou bariéru – obvykle velké betonové bloky, což je případ Magdeburgu. Mezera v zábranách však byla dostatečně velká na to, aby tudy mohla projet vozidla záchranné služby.
Představitel města Ronni Krug na sobotní tiskové konferenci novinářům řekl, že záchranáři potřebují evakuační trasu pro případ „běžné“ mimořádné události a všechny příslušné orgány plán schválily.
„Koncepce bezpečnosti a ochrany musí na jedné straně co nejvíce chránit návštěvníky akce. Zároveň musí zajistit, aby v případě, že se něco stane, mohli místo bezpečně a rychle opustit,“ řekl. „Nejspíš se tomu nedalo úplně zabránit,“ dodal.
Varování, která všichni ignorovali
Německá i ostatní média však píší o tom, že se před útokem objevila mnohá varování před útočníkem, která však úřady ignorovaly.
Podezřelý, lékař ze Saúdské Arábie jménem Taleb al-Abdulmohsen, přišel do Německa v roce 2006 a v roce 2016 mu bylo přiznán status uprchlíka. Údajně šlo o ateistu, který provozoval webové stránky, jejichž cílem bylo pomáhat dalším bývalým muslimům, kteří utekli před pronásledováním ve svých zemích v Perském zálivu. Jeho sociální sítě byly plné protiislámských nálad a konspiračních teorií.
Na sobotní tiskové konferenci šéf magdeburské policie Tom-Oliver Langhans uvedl, že policie vyhodnocovala, zda podezřelý může být potenciální hrozbou, „ale tato diskuse proběhla před rokem“.
Dodal, že vyšetřování minulosti podezřelého probíhá, a odmítl se k tomu blíže vyjádřit.
Spolková ministryně vnitra Nancy Faeser německému listu Bild řekla, že vyšetřovatelé „podrobně prověří“, jaké informace měly úřady o podezřelém v minulosti a jak byl vyšetřován.
Německý úřad pro migraci a uprchlíky v příspěvku na sociálních sítích oznámil, že se zabýval stížností na podezřelého, kterou „vzal vážně“. Postoupil však stížnost jiným orgánům.
Jeden tip, který úřady obdržely, pochází pravděpodobně ze Saúdské Arábie, domovské země podezřelého. Zdroj blízký saúdské vládě sdělil BBC, že jistá žena německým úřadům zaslala čtyři oficiální oznámení, v nichž je varovala před údajně „velmi extrémními názory“, které al-Abdulmohsen zastává. Napsala například, že saúdský lékař se netají tím, že hodlá „zabít dvacet nevinných Němců“.
Expert na boj proti terorismu však BBC řekl, že Saúdové možná vedou dezinformační kampaň s cílem zdiskreditovat někoho, kdo se snažil pomoci mladým Saúdkám požádat v Německu o azyl. V sobotu Langhans na dotaz ohledně varování ze strany Saúdské Arábie odpověděl, že nemá žádné informace.
Němce chtěl masakrovat
Později šéf Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holger Münch řekl veřejnoprávní televizi ZDF, že jeho úřad obdržel od Saúdské Arábie oznámení v listopadu 2023. Uvedl, že místní policie přijala příslušná vyšetřovací opatření, ale záležitost byla nekonkrétní.
Dodal, že podezřelý „měl různé kontakty s úřady, urážel je a dokonce vyhrožoval, ale nebyl známý násilnými činy“. Podle Müncha bude třeba se vrátit k dřívějším vyšetřováním.
Účty podezřelého na sociálních sítích jsou pod drobnohledem. Al-Abdulmohsen na serveru X hojně zveřejňoval protiislámské příspěvky a konspirační teorie. Sahal i k verbálním výhrůžkám. „Když nás Němci chtějí zabíjet, tak my je zmasakrujeme. Buď zemřeme, nebo půjdeme do vězení s hrdostí,” napsal například.
Německý velvyslanec ve Spojeném království uvedl, že majitel X Elon Musk musí zodpovědět otázky, proč jeho platforma nepodnikla proti al-Abdulmohsenovi žádné kroky.
„Viděli jsme, že muž, který spáchal tento strašný útok, byl mimořádně aktivní a vyhrožoval na X. Otázka zní: ‚Opravdu X proti takovým věcem zakročuje?“, řekl velvyslanec Miguel Berger v neděli v pořadu BBC Radio 4 Broadcasting House.
„V Evropské unii máme zákon o digitální bezpečnosti, který vyžaduje, aby sociální média jednala. To se nestalo,“ dodal.
Musk na svém účtu vyzval Scholze k rezignaci. Retweetnul několik účtů, které široce kritizovaly německou vládu za to, že proti výhrůžkám, které podezřelý vyslovil na sociálních sítích, nijak nezakročila.