Pořádkové síly v Myanmaru (Barmě) se opět pokusily brutálně rozprášit další demonstraci. Při zatím nejkrvavějším zákroku zemřely desítky lidí. V zemi začaly hořet čínské továrny, místní věří, že Čína financuje vládnoucí vojenskou juntu. Informuje o tom CNN, BBC a další servery.
Zatímco zdroje jako CNN a BBC hovoří o 38 obětech nedělního masakru v barmských ulicích, opoziční hnutí Myanmar Now hovoří na Twitteru o minimálně 59 mrtvých a 129 zraněných pouze v největším městě Rangúnu. Do demonstrantů se přitom střílelo na více místech. Vojenská junta, která v zemi uchvátila moc 1.února, vyhlásila v několika oblastech stanné právo. Stalo se tak poté, co Peking oznámil, že lidé zapálili minimálně deset čínských továren v Myanmaru.
Podle neziskové organizace Assistance Association For Political Prisoners (AAPP) se ulice Rangúnu změnily v bitevní pole.
Krev tekla i v Mandalay a v Bagu, kde podle agentury Reuters zemřel jeden z policistů po zranění hrudníku. Média informují, že někteří demonstranti byli ozbrojeni noži. Jedná se o druhého zabitého policistu od doby, kdy demonstrace proti vojenskému puči začaly.
Demonstranti obviňují Čínu z podpory junty
Čínská ambasáda v Myanmaru oznámila, že během nedělního protestu se několik čínských továren na území Rangúnu stalo terčem útoků. Jednalo se především o textilní fabriky a lidé je měli zapalovat, podle ambasády útočili i na čínské občany. „Čína požaduje, aby Myanmar přijal opatření k ukončení veškerého násilí, potrestal útočníky v souladu se zákonem a zajistil bezpečnost životu i majetku čínských společností a jejich personálu,“ vyjádřilo se velvyslanectví.
Protičínské nálady jsou mezi demonstranty časté. Lidé obviňují Peking z toho, že vojenskou juntu podporuje a financuje. Čína navíc, na rozdíl od většiny států a společenství, vojenský převrat v Barmě přímo neodsoudila. Přidala se ale k rezoluci OSN, která odsuzuje násilí páchané na protestujících a vyzývá armádu, aby jej okamžitě zanechala.
Junta vyhlásila v neděli v oblastech, kde čínské továrny sídlí, tedy v Hlaing Tharyaru a sousední Shwepyithi stanné právo. V pondělí jej rozšířila na další čtyři oblasti. Noviny Myawaddy Media, které vlastní armáda, popsaly, že lidé bránili hasičům v boji s ohněm a blokovali jim cestu k hořícím továrnám. Podle nich zaútočili i na čínský hotel.
Existují obavy, že armáda nasadí proti demonstrantům těžké zbraně. Na sociální síť TikTok to napsal jeden z policejních důstojníků, který uvedl, že s „Hlaing Tharyarem nebudou mít žádné slitování„. Později tento příspěvek smazal.
Bývalý poslanec Národní ligy pro demokracii, která v listopadu loňského roku vyhrála v Myanmaru parlamentní volby, vyzval barmský národ k revoluci. „Tohle je nejtemnější moment našeho národa, ale úsvit se blíží,“ řekl Mahn Win Khaing Than v projevu, jehož videonahrávku zveřejnil na Facebooku.