V Jihoafrické republice (JAR) byl objeven další kmen koronaviru. Podle zdravotnických úřadů má až 90% nových případů v zemi tuto mutantní variantu. Ta má několik mutací v důležitém spike proteinu, který virus používá k infikování lidských buněk. V několika zemích, včetně Velké Británie, která nyní bojuje s novým až o 70% nakažlivějším kmenem, se již nová varianta spojená s JAR objevila. Informovala o tom agentura Reuters.
Nový kmen se označuje jako 501.V2 a byl objeven vědci z Jižní Afriky, kteří sledovali genetickou informaci viru SARS-COV-2. Dle nálezů se objevuje převážně v jižních a jihovýchodních regionech země a dominuje vzorkům odebraným od října.
Vědci uvádějí, že varianta se liší od ostatních vyskytujících se v Jižní Africe tím, že má několik mutací v důležitém spike proteinu, tedy v onom virovém výběžku, který virus používá k infikování lidských buněk.
Varianta je také spojována s vyšší virovou zátěží, tedy vyšší koncentrací virových částic v tělech pacientů. To pravděpodobně přispívá k vyšší úrovni přenosu. Podle zdravotnických úřadů má mezi 80% a 90% nových případů v zemi mutantní variantu.
Jsou obavy na místě?
Všechny viry, včetně viru, který způsobuje covid-19, se během času mění. Světová zdravotnická organizace uvádí, že se jedná o běžnou součást vývoje pandemie. Po celém světě byly identifikovány stovky variací tohoto viru. Jihoafričtí vědci tvrdí, že v této fázi neexistují jasné důkazy o tom, že by tato varianta byla spojena se závažnějším onemocněním. Zdá se však, že se šíří rychleji než předchozí varianty.
Míra pozitivity testů činila k 23. prosinci 26%. To je zhruba dvojnásobek průměrné míry nákazy před prosincem, kdy virus vykazoval známky poklesu. V první vlně infekcí, která vyvrcholila mezi červnem a červencem, dosáhla míra pozitivity až 27%.
„Míra šíření je mnohem rychlejší než během první vlny a vrchol první vlny překonáme v příštích dnech,“ uvedl ve středu ministr zdravotnictví Zweli Mkhize.
Přestože jak varianta hlášená JAR, tak varianta hlášená Spojeným královstvím, sdílí změnu ve spike proteinu, sekvenční analýza odhalila, že vznikly odděleně. Uvedla to Světová zdravotnická organizace.
Jihoafrické úřady tvrdí, že je příliš brzy na to, říci, zda vakcíny, které jsou v současné době zaváděny ve Spojeném království a v USA, či jsou ve vývoji, ochrání před novou variantou.
Vývojáři vakcín BioNTech a Moderna tento týden uvedli, že očekávají, že vakcíny budou i nadále fungovat a snaží se účinnost svých vakcín covid-19 proti nové variantě otestovat.
„Na základě dat, jež máme k dispozici, očekáváme, že imunita vyvolaná vakcínou od Moderny bude chránit i proti mutacím koronaviru, které byly nedávno odhaleny ve Spojeném království. V nadcházejících týdnech budeme provádět další testy, abychom naše očekávání potvrdili,“ uvedla v prohlášení společnost Moderna.