Pětapadesátiletý muž zemřel při tradičním běhu s býky ve městě Onda na jihu Španělska. Jeden z býků ho zabil. Informuje o tom BBC.
Sotva ve Španělsku obnovili dlouholetou tradici – běh s býky, který se loni kvůli pandemii nekonal – už došlo na první oběť. Muž během festivalu Fira de Onda vykrvácel na ulici k smrti poté, co mu jeden z býků rohem protrhl stehenní tepnu a zranil ho i na hlavě. Očití svědkové uvedli, že se jiní účastníci snažili zvíře od své oběti odehnat, ale marně.
Muž zemřel v nemocnici v nedalekém městě Villareal. Rada města Onda uvedla, že běh s býky v rámci městských slavností festivalu zrušila, ale ostatní aktivity budou pokračovat.
Běhy s býky jsou dlouholetou součástí španělské kultury, ale v posledních letech sílí pochybnosti o tom, zdali by se neměly zakázat. Jednak se při nich často lidé zraní, případně rovnou přijdou o život, ochránci zvířat také upozorňují na to, že se jedná o krutou a nedůstojnou praktiku vzhledem ke zvířatům. I z toho důvodu se letos takových akcí konalo ve Španělsku jen málo, i když vláda už zcela rozvolnila podmínky pro jejich konání.
Ve stovce španělských měst jsou už zakázané. Podobné běhy s býky se konají i v sousedním Portugalsku a Francii, ale ne v takové míře, jako ve Španělsku.
Během těchto akcí běží davy účastníků před skupinou býků, kteří jsou vypuštěni v určité části města. Při některých slavnostech jsou pak býci odváděni na kontroverzní turnaje v býčích zápasech.
Asi nejznámější je festival San Fermin ve španělském městě Pamplona, který se koná od roku 1910. Od té doby zahynulo pod rohy a kopyty rozzuřených býků nejméně šestnáct běžců. V roce 2015 zemřel francouzský turista, kterého býk rozpáral během festivalu v městečku Pedreguer v Alicante.
Španělé už býčí zápasy nechtějí
Průzkum společnosti Electomania z roku 2020 ukázal, že 46,7 % Španělů je pro zákaz býčích zápasů. Mezitím 34,7 procentům respondentů se sice tyto akce nelíbí, ale nepodpořilo jejich zákonný zákaz. Jen 18,6 procent lidí se domnívalo, že by se tyto akce rušit neměly.
Katalánsko už například býčí zápasy zakázalo na základě petice, kterou podepsalo 180 000 obyvatel požadujících jejich ukončení. Španělé hlasují i nohama: čísla ukazují, že od roku 2008 do roku 2013 klesla návštěvnost španělských arén o 40 procent, přitom v roce 2008 se v zemi konalo přibližně 3 300 býčích zápasů. V roce 2012 toto číslo kleslo na méně než 2 000 a v roce 2013 se podle odhadů konalo méně než 500 býčích zápasů.