Klimatického summitu COP28 se účastní přes 2 500 lobbistů za fosilní paliva. To je mnohem více než v případě kteréhokoli dřívějšího ročníku. Oproti loňské konferenci je tohle číslo čtyřnásobné. Na analýzu aktivistické koalice Kick Big Polluters Out upozorňují televize CNBC a BBC.
K účasti na COP28 se registrovalo asi 97 tisíc politiků, diplomatů, novinářů a aktivistů včetně 2456 lobbistů za fosilní paliva, ukázala podle CNBC analýza Kick Big Polluters Out. Jedná se o výrazně větší číslo než v případě dřívějších ročníků vyjma toho v Brazílii.
Na COP26 v Glasgow bylo asi 500 lobbistů za fosilní paliva. Loňského COP27 v Egyptě se jich zúčastnilo zhruba 600 a letos je tohle číslo oproti minulému roku čtyřnásobné, upozorňuje BBC. Jedním z důvodů tohoto nárůstu je změna v registracích.
‘Beyond justification’: Record number of fossil fuel lobbyists attend COP28 climate talks in Dubaihttps://t.co/nJ2xigKwE7
— CNBC Africa (@cnbcafrica) December 5, 2023
Organizace spojených národů (OSN) zavedla před letošním ročníkem přísnější registrační procedury pro dosažení větší transparentnosti. Více účastníků tak musí uvádět, pro koho pracují, což zviditelnilo i lobbisty za fosilní paliva.
Klimatičtí aktivisté si však stojí za tím, že to není jediný důvod a že je to neospravedlnitelné. „Nezohledňuje to celý významný nárůst přítomnosti lobbistů,“ řekl George Carew-Jones z Kick Big Polluters Out.
Jednání ohrožují neshody
Zjištění Kick Big Polluters Out následuje po zveřejnění skandálního tvrzení prezidenta COP28 Sultana Al-Jabera, že neexistují konkrétní vědecká fakta potvrzující, že postupné vyřazování fosilních paliv zpomaluje globální oteplování.
A přichází po pobuřujícím odhalení investigativní společnosti Centre for Climate Reporting a BBC, že Spojené arabské emiráty chtějí využít COP28 pro uzavření nových dohod o dodávkách ropy a zemního plynu.
K těmto znepokojivým zjištěním došlo na pozadí klíčového jednání zástupců více než dvou stovek států o odklonu od fosilních paliv, které považuje řada vědců za jednu z posledních možností, jak globální oteplování zastavit. Státníci mají čas do 12. prosince, kdy summit končí.
Jenomže už teď se začínají projevovat neshody ve zvoleném jazyce. Rusko a Spojené arabské emiráty jsou proti postupnému vyřazení fosilních paliv. V tomto případě hovoříme o sice pozvolném, ale úplném odklonu od plynu, ropy a uhlí.
Postupným snížením pak myslíme omezování fosilních paliv, ale ne definitivní. Státníci již alespoň docílili dohody o fondu ztrát a škod pro rozvojové státy. Ročně do něj budou dobrovolně přispívat nejméně 100 miliard dolarů.