Pilulka vyvinutá americkou společností Pfizer určená k léčbě covidu-19 u rizikových skupin dospělých snižuje pravděpodobnost hospitalizace nebo úmrtí o 89 procent, naznačují výsledky klinických studií. V pátek o tom informovaly server BBC a agentura Reuters.
Výsledky firma zveřejnila den poté, co britský regulační orgán jako první na světě schválil podobný lék od společnosti Merck. Pfizer podle svého vyjádření studii vzhledem k pozitivním výsledkům ukončil předčasně.
Experimentální lék s obchodním názvem Paxlovid je určen lidem s vysokým rizikem závažného průběhu onemocnění a měl by být podán krátce po projevu prvních příznaků.
Plánovaná analýza 1219 pacientů ve studii Pfizeru se zabývala hospitalizacemi nebo úmrtími mezi lidmi s diagnostikovaným mírným až středně těžkým onemocněním covid-19. Účastníci zároveň splňovali alespoň jeden rizikový faktor pro rozvoj závažného onemocnění, jako je obezita nebo vyšší věk.
V nemocnici skončilo 0,8 procenta těch, kteří dostali lék společnosti Pfizer do tří dnů od nástupu příznaků. Do 28 dnů po léčbě nikdo nezemřel. V případě skupiny osob, kterým bylo podáno placebo, byla míra hospitalizace 7procentní a sedm lidí zemřelo.
Poměr byl podobný i u pacientů léčených do pěti dnů od příznaků. Jedno procento léčené skupiny bylo hospitalizováno ve srovnání s 6,7 procenta ve skupině s placebem, kde došlo k deseti úmrtím.
Lék od Pfizeru je vyrobený tak, aby blokoval enzym, který virus potřebuje k množení. Pokud se užívá spolu s nízkou dávkou léku ritonavir, zůstává v těle déle.
Kombinovaná léčba, která je stále experimentální, funguje trochu jinak než pilulka od Mercku. Ta zavádí chyby do genetického kódu viru.
Výsledky jsou nadějné, lékaři nicméně stále vyzdvihují vakcíny
Odborníci na infekční onemocnění zdůrazňují, že prevence onemocnění díky vakcínám zůstává nejlepším způsobem kontroly pandemie. Ve Spojených státech je plně očkováno 58 procent populace (v ČR 57 procent) a přístup k očkovacím látkám je v mnoha částech světa omezený.
„Vakcíny budou nejúčinnějším a nejspolehlivějším nástrojem, který v této pandemii máme,“ řekla podle Reuters doktorka Grace Lee, profesorka na lékařské fakultě Stanfordské univerzity. „Tyto perorální léky rozšíří naši schopnost skutečně snížit riziko závažného průběhu onemocnění, hospitalizace a smrti, což je ohromné, ale nezabrání infekci,“ dodala lékařka, která se specializuje na pediatrii a infekční choroby.
Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid výsledky studie Pfizeru dle BBC popsal jako fantastické. Zároveň uvedl, že britský regulační orgán nyní posoudí bezpečnost a účinnost léku. „Pokud (lék) schválíme, vedle vakcín a jiných léčebných metod by se mohlo jednat o další významnou zbraň v našem arzenálu pro boj s virem,“ prohlásil ministr.