Rozsah humanitární pomoci poskytované souostroví Tonga po odklizení sopečného popela z letiště postupně roste, uvedl ve středu Červený kříž. Na místo dorazila i australská válečná loď, která po zjištění nákazy koronavirem u desítek členů posádky prostředky předala bezkontaktně. Informovaly o tom agentura Reuters a server BBC.
Ostrovní stát v jižním Pacifiku, který se dosud šíření covidu úspěšně vyhýbal, před více než týdnem zdevastovala sopečná erupce a následná vlna tsunami.
Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) uvedla, že díky dodatečným zásobám její zaměstnanci a dobrovolníci zvyšují dodávky pitné vody a zřizují přístřešky na hlavních ostrovech.
„Tato katastrofa otřásla obyvateli Tongy jako nic, co jsme tu za celý život viděli,“ konstatoval podle Reuters v prohlášení Sione Taumoefolau, generální tajemník Červeného kříže na Tonze. „Tsunami zničila domy a vesnice. My už však uprostřed popela pracujeme na obnově,“ podotkl.
Americká agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID) informovala, že Spojené státy poskytnou dalších 2,5 milionu dolarů na humanitární pomoc a torpédoborec s řízenými raketami USS Sampson.
Australská vláda ve středu prohlásila, že věnuje další 2 miliony australských dolarů (zhruba 31 milionů korun) na finanční humanitární pomoc Tonze. Dosavadní závazek Austrálie se tak zvýší na 3 miliony australských dolarů (téměř 47 milionů korun). Austrálie se rovněž podílí na obnově dodávek elektrické energie a komunikačních cest, stejně jako na skladování a distribuci zásob.
Šíření koronaviru by pro Tongu znamenalo další katastrofu
Do Tongy, která dosud od začátku pandemie zaznamenala jediný případ covidu-19, ve středu večer dorazila australská válečná loď. Pomoc doručila bez lidského kontaktu poté, co byly mezi členy posádky zachyceny téměř tři desítky případů nákazy koronavirem.
„Loď provádí zcela bezkontaktní dodávky humanitární pomoci a zásob poskytovaných při katastrofách,“ uvedli ve společném prohlášení australská ministryně zahraničí Marise Payne, ministr obrany Peter Dutton a ministr pro mezinárodní rozvoj a Tichomoří Zed Seselja.
Tonžský ministr zdravotnictví Saia Piukala podle tamní rádiové stanice řekl, že na palubě HMAS Adelaide bylo hlášeno 29 pozitivních případů s asymptomatickým průběhem. „Australané z lodi vyloží svůj náklad a odplují z přístavu,“ shrnul Piukala.
„Na Tongu míří pomoc, ale personál ne. Při doručení jsou dodržovány přísná proticovidová opatření,“ konstatoval Aaron Davy z Rady pro mezinárodní rozvoj na Novém Zélandu. „I při práci na přerušeném komunikačním kabelu na moři vše probíhá bez osobního kontaktu s místními lidmi,“ doplnil podle BBC.
Organizace spojených národů, Červený kříž a další humanitární organizace působící na Tonze varovaly, že šíření koronaviru na ostrovech by v tuto chvíli bylo katastrofální.
Erupce sopky Hunga Tonga-Hunga Ha’apai vyvolala vlnu tsunami, která zničila vesnice a letoviska a přerušila komunikaci se zhruba 100 000 obyvatel. Podle dosavadních informací od tamních úřadů si neštěstí vyžádalo tři oběti.