Po útoku v Myanmaru, který má na svědomí armáda, pohřešuje mezinárodní charitativní organizace Save the Children své dva zaměstnance. Informuje o tom BBC.
Po pátečním smrtícím útoku v obci Hpruso bylo nalezeno více než 30 těl. Save the Children od pátku také pohřešuje dva své humanitární pracovníky. Nejspíše byli mezi obětmi.
Při útoku armády prý vojáci násilím vytahovali lidi z aut, některé pozatýkali, jiné zabili přímo na místě. Těla mrtvých prý pak spálili. Celý incident se odehrál ve východním státě Myanmaru Kayah. Mezi obětmi jsou s největší pravděpodobností také ženy a děti.
Armáda však tvrdí, že v oblasti zabila řadu ozbrojených teroristů.
Masové protesty se konají po celém Myanmaru (také známém jako Barma) od doby, kdy armáda v únoru převzala kontrolu nad zemí. Mezi tisíci zadrženými po převratu je i zvolená předsedkyně Aun Schan Su Ťij. Stejně tak členové její strany Národní liga pro demokracii (NLD).
Cestovali domů na Vánoce
Od vypuknutí převratu v zemi zahynuli již stovky lidí včetně dětí. Organizace Save the Children ve svém prohlášení v sobotu odsoudila útok, který si podle ní vyžádal nejméně 38 mrtvých. Uvedla, že incident zastihl dva členy personálu, kteří zde působili jako humanitární pracovníci. Cestovali domů na vánoční svátky. Od pátku zůstávají nezvěstní.
„Máme potvrzení, že jejich soukromé vozidlo bylo napadeno a vypáleno,“ uvedla charitativní organizace. Objevily se fotografie zachycující následky útoku v obci Hpruso, na kterých jsou vidět ohořelé zbytky vozidel.
„Jsme zděšeni násilím páchaným proti nevinným civilistům a našim zaměstnancům, kteří jsou oddanými humanitárními pracovníky a podporují miliony dětí v nouzi v celém Myanmaru,“ dodala výkonná ředitelka organizace Save the Children Inger Ashingová. Dodala, že vyšetřování incidentu nadále pokračuje.
Organizace Save the Children se snaží již od roku 1919 zlepšit životy dětí po celém světě. Činí tak prostřednictvím vzdělání, zdravotní péče a ekonomických příležitostí, stejně jako poskytováním nouzové pomoci při přírodních katastrofách, válkách a jiných konfliktech. Dnes je celosvětovým hnutím složeným z 29 národních členských organizací, které působí ve 120 zemích.
Mnoho lidí se od převratu snaží ze země uprchnout. Foto: Reuters Chtějí se vyhnout střetům mezi armádou a vojenskými skupinami. Foto: Reuters Ohroženy jsou i miliony dětí, kterým se právě organizace Save the Children snaží v zemi pomáhat. Foto: Reuters Thajsko mnoho uprchlíků vrací zpět do země. Foto: Reuters
Auta prý jela „podezřelým způsobem“, tvrdí armáda
Národní obranná síla Karenni, jedna z největších milicí stojících proti vojenské juntě v Myanmaru uvedla, že mrtvými nejsou členové milice, ale civilisté hledající útočiště před konfliktem.
„Byli jsme šokováni, když jsme viděli, že mrtvá těla byla různých velikostí, včetně dětí, žen a starých lidí,“ řekl agentuře Reuters velitel skupiny.
Mluvčí myanmarské armády řekl, že boje propukly v Hpruso v pátek poté, co se její jednotky pokusily zastavit sedm aut jedoucích „podezřelým způsobem“, podle AFP.
Vojáci při následném střetu zabili řadu lidí, řekl tiskové agentuře mluvčí Zaw Min Tun, aniž by uvedl jakékoli další podrobnosti.