Hladiny oxidu uhličitého (CO2), nejvýznamnějšího skleníkového plynu oteplujícího planetu, rostly v atmosféře minulý rok rekordním tempem. Důvodem jsou obrovské emise ze spalování fosilních paliv, snížená schopnost ekosystémů tento plyn absorbovat a rozsáhlé lesní požáry. Na zprávu britských meteorologů z Met Office upozornily servery BBC News a Earth.Org.
Koncentrace CO2 vzrostly podle Met Office v roce 2024 o 3,58 ppm, což výrazně předčí předpovědi meteorologů, píše BBC. Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) jasně říká, že k udržení oteplování pod hranicí 1,5 stupně Celsia je důležité, aby roční nárůst CO2 v atmosféře nepřekonal 1,8 ppm.
Planet-warming gas levels rose more than ever in 2024https://t.co/BaOjXDbX2G pic.twitter.com/pMEjuAlmPa
— DailyMirror (@Dailymirror_SL) January 17, 2025
Takto rychlý nárůst hladin CO2 je neslučitelný se závazkem Pařížské dohody udržet oteplování na hranici 1,5 stupně Celsia, uvedla britská vládní meteorologická agentura poté, co evropská služba Copernicus označila loňský rok za nejteplejší v historii měření. Globální průměrná teplota loni poprvé v historii byla vyšší o 1,5 stupně oproti preindustriálnímu období.
Bezprecedentní nárůst
Atmosférické koncentrace CO2 jsou nyní o 51 procent vyšší než v době před průmyslovou revolucí. Globální emise vzrostly od roku 1990 o více než 60 procent. V současnosti činí podle informací Earth.Org 425, 40 ppm.
Dramatický nárůst koncentrací CO2 je poháněn zejména nárůstem spalování fosilních paliv a sníženou schopností ekosystémů (hlavně tropických pralesů) tento plyn absorbovat. Svou roli v tom sehrála i výjimečně aktivní sezóna lesních požárů, které uvolňují do atmosféry značné množství CO2.
Ničivé požáry zase pomohly vyvolat extrémně horké a suché podmínky způsobené dopadem klimatických změn i jevem El Niño.
„Omezení globálního oteplování na 1,5 stupně vyžaduje zpomalení nárůstu (hladin) CO2, ale ve skutečnosti se děje pravý opak,“ uvedl Richard Betts z Met Office.
Oxid uhličitý je hlavní antropogenní skleníkový plyn ze tří čtvrtin zodpovědný za globální oteplování. Zbytek tohoto trendu souvisí s emisemi metanu a oxidu dusného. Svět se v současnosti podle vědců nachází na cestě k oteplení o 3 stupně Celsia.