Írán popravil druhého muže, který se účastnil celonárodních protestů. Minulý měsíc byl odsouzen za ubodání dvou příslušníků pořádkových sil. S odvoláním na místní média o tom informuje CNN, BBC a další servery.
Tisková agentura Mizan Online uvedla, že se jedná o Majida Rezu Rahnavarda, píše CNN. Byl odsouzen za „vedení války proti Bohu“ za to, že 17. listopadu údajně zabil dva příslušníky polovojenských sil Basídž a čtyři další zranil, uvedla agentura. Za „vedení války proti Bohu“ hrozí v teokratické islámské republice od roku 1979 trest smrti.
They allowed #MajidRezaRahnavard’s mother to visit him, and didn’t speak of execution at all. She left smiling and hoping that her son would be released soon.
— 1500tasvir_en (@1500tasvir_en) December 12, 2022
This morning she arrived when her son’s murderers were burying his dead body alone.#StopExecutionInIran pic.twitter.com/9n2k02uE60
Rahnavard byl oběšen před zraky veřejnosti ve městě Mašhad na severovýchodě země v pondělí brzy ráno, uvedla agentura. Jedná se o druhou známou osobu popravenou v souvislosti s protesty v roce 2022. Jeho smrt přichází necelý týden po Mohsenovi Shekarim. Tento první známý popravený demonstrant byl oběšen minulý čtvrtek.
Video, které státní televize odvysílala po jeho zatčení 19. listopadu, ukazuje Rahnavarda se zavázanýma očima a levou rukou v sádře. Na záběrech uvedl, že útok na příslušníky Basídže nepopírá. Nepamatuje si podrobnosti, protože nebyl v řádném duševním rozpoložení, řekl.
Státní televize v pondělí také ukázala to, co podle ní bylo jeho následným „doznáním“ před revolučním soudem. Podle aktivistů íránská státní média běžně vysílají falešná přiznání zadržených, která byla vynucena mučením a jiným špatným zacházením, píše BBC.
K trestu smrti bylo během celonárodních protestů odsouzeno několik dalších Íránců. Nepokoje vyvolal případ dvaadvacetileté Mahsy Amini. Mladá žena zemřela poté, co ji zadržela státní mravnostní policie za to, že údajně neměla správně oblečený hidžáb.
Protesty i přes hrozbu popravy
Hněv veřejnosti nad smrtí Amini se spojil s řadou stížností na represivní režim islámské republiky. Podnítil celostátní demonstrace i přes to, že za účast na nich hrozí přísné tresty, včetně toho nejvyššího.
CNN nemůže nezávisle ověřit počet lidí, kterým v Íránu hrozí poprava, ani nejnovější údaje o zatčení nebo počtu mrtvých v souvislosti s protesty. Přesná čísla nemůže nikdo mimo íránskou vládu potvrdit.
Minulý týden Amnesty International uvedla, že kromě Rahnavarda a Šekarího identifikovala nejméně 17 dalších osob, kterým hrozí poprava v souvislosti s nedávnými protesty. Některá média uváděla i vyšší číslo.
Později v pondělí EU uvalila sankce na íránskou státní televizi a jejího ředitele za vysílání vynucených přiznání. Sankce uvalila také na velitele íránské armády a regionální velitele Revolučních gard kvůli represím proti demonstrantům.
Írán uvedl, že plánuje sankcionovat několik německých a britských politických představitelů, kteří odsoudili kroky Teheránu.