Několik desítek delfínů odchycených v Mexickém zálivu v sobě mělo podle listu Daily Star stopy fentanylu a dalších léků a tvrdých drog. Před několika měsíci přitom to samé zjistili vědci u žraloků v Brazílii. Ukazuje to, jak jsou moře ve velkém znečištěná tvrdými drogami a chemikáliemi. Informuje o tom i televize ABC.
Vědci našli ve vzorcích tuku odebraného několika desítkám delfínů z Mexického zálivu stopy po kokainu, fentanylu, meprobamátu, karisoprodol a dalších drogách a chemikáliích. V prvním případě jde o sedativum a v druhém o svalový relaxant, napsal deník Daily Star.
Dolphins hooked on fentanyl discovered in drug-infested waters with cocaine sharkshttps://t.co/pQx0f2Dnkg pic.twitter.com/uYWlF1iXfN
— Daily Star (@dailystar) December 11, 2024
Celkem odborníci otestovali 89 delfínů a 24 z nich mělo pozitivní test alespoň na jednu z návykových látek, což je podle expertů alarmující. Ukazuje to totiž celkový rozsah znečištění moří a oceánů. Delfíni mořskou vodu nepijí, drogy vstřebávají kůží. Také je podle vědců pravděpodobně získali od své kořisti.
„Delfíni jsou často považováni za bioindikátory zdraví ekosystémů při výzkumech kontaminantů kvůli jejich tělu bohatému na tuky, které mohou ukládat kontaminanty. Ty mohou být odebírány jen minimálně invazivně u živých zvířat,“ vysvětlila expertka na savce Dara Orbach z Texas A&M University.
Chce to další studie
Vědci jsou přesvědčeni, že znečištění mořského prostředí drogami, farmaceutickými a dalšími chemickými látkami je dlouhodobý problém, jehož dopady na ekosystémy zatím nejsou dostatečně prokoumány. „Chronická expozice léčivům a jejich kumulativní účinky na mořské savce nejsou dosud plně objasněny, přesto jejich přítomnost ve třech populacích delfínů v Mexickém zálivu podtrhuje potřebu rozsáhlých studií k posouzení rozsahu a zdrojů kontaminace,“ řekla Orbach.
Jak se drogy do vod Mexického zálivu dostaly zatím není známo. Zdrojem drog mohou být odpadní vody – tedy samotní uživatelé – a řada chemikálií může pocházet ze zemědělského odpadu, píše ABC.
Ekotoxikolog z Institutu Oswalda Cruze Enrico Mendes Saggioro se svým týmem koncem července objevil v tělech třinácti žraloků v Brazílii stopy kokainu. Vědci to označili za důkaz rostoucího nebezpečí znečištění kokainem.