U lidí, kterým byl v předchozích šesti měsících diagnostikován covid-19, existuje větší riziko deprese, demence, psychózy a mrtvice. Alespoň podle britské studie, o které informuje BBC.
Podle výzkumu se symptomy neurologického onemocnění objevily až u třetiny lidí, kteří covid-19 prodělali. Ještě větší riziko je ale u lidí, kteří museli být s covidem hospitalizováni. Vědci se domnívají, že je to jednak následek stresu, ale také se ukazuje, že koronavirus může přímo útočit na lidský mozek.
Studie ukázala, že pacienti s covidem-19 mají o 16 procent větší šanci, že u nich propukne psychologický a neurologický problém, než tomu je u lidí s jinými respiračními chorobami. U covidových pacientů je toto riziko o 44 procent větší než u lidí zotavujících se z chřipky.
Výzkumníci si projeli lékařské záznamy více než půl milionu pacientů v USA a zjistili, že u většiny diagnostikovaných s covidem-19 se projevily úzkosti či změny nálady. To podle nich souviselo s faktem, že museli být hospitalizováni, nebo se stresem z prodělané vážné nemoci. Rovněž ale přišli na to, že u pacientů s koronavirem se častěji vyvinula demence či mozková mrtvice, což může být důkazem přímého vlivu viru na mozek, případně reakce organismu na infekci. Zkoumali i možnou souvislost viru s propuknutím Parkinsonovy choroby či tzv. Guillian-Barrého syndromu (obrna dýchacích svalů, kterou někdy trpí pacienti s chřipkou), která se ale neprokázala.
Může koronavirus spustit Alzheimera?
Čím vážnější průběh covidu, tím vyšší riziko, ukázalo se. Psychická onemocnění se objevila u 24 procent pacientů, u hospitalizovaných vzrostla na 25 procent a u těch, kteří byli na jednotce intenzivní péče, na 28 procent. Psychické poruchy zasáhly 36 procent pacientů, kteří byli při nemoci v deliriu.
Mrtvice se objevila u 2 procent covidových pacientů. U těch, kteří byli na intenzivní péči, byla pravděpodobnost 7procentní a u pacientů s deliriem 9procentní. A demence byla diagnostikována u 0,7 procent covidových pacientů, ale u 5 procent z těch, kteří byli v deliriu.
„Z dřívějších studií vidíme, že lidé s Alzheimerovou demencí mají větší riziko těžkého průběhu covidu-19. Tato studie ukazuje, že to může fungovat i naopak,“ uvedla vedoucí výzkumu, lékařka Sara Imarisiová z britského centra pro Alzheimerovu chorobu. Profesor Masud Husain z Oxfordské univerzity řekl, že existují důkazy, že koronavirus napadá přímo mozek. „Může na něj ale působit i nepřímo, například způsobit krevní sraženinu, která je příčinou mrtvice. Mozek může napadnout i celkový zánět, což je reakce organismu na infekci jako takovou,“ prohlásil Husain.
Profesorka Til Wykes z psychiatrického ústavu při King’s College v Londýně řekla, že studie potvrdila podezření, že nový koronavirus nezpůsobuje jen respirační problémy, ale má i spojitost s neurologickými a psychiatrickými diagnózami. „Tyto následné účinky se mohou projevit mnohem později, než se očekává. A to nejen u osob, které musely být s covidem-19 hospitalizovány,“ varovala.