Životopisné drama Joy, které mělo v úterý světovou premiéru na londýnském filmovém festivalu, přináší divákům pozoruhodný příběh o vzniku metody oplodnění in vitro (IVF). Film se zaměřuje na desetileté úsilí tří britských průkopníků, zdravotní sestry a embryoložky Jean Purdy, fyziologa Roberta Edwardse a gynekologa Patricka Steptoea, kteří společně pracovali na vývoji této revoluční metody asistované reprodukce.
Každý porod je svým způsobem výjimečný. Nikdy to však neplatilo více než v případě Louise Joy Brown, prvního „dítěte ze zkumavky“. Louise se narodila v roce 1978 a její mimořádný příchod na svět byl výsledkem desetileté práce.
Joy je celovečerním režijním debutem Bena Taylora, který má zkušenosti z televize. Jeho nejnovější snímek vypráví příběh z perspektivy Purdy (v podání Thomasin McKenzie), jejíž přínos byl dlouho opomíjen. Film sleduje její vzestupy a pády při práci v laboratoři od konce 60. do konce 70. let, včetně negativních reakcí veřejnosti a jejich dopadu na soukromé životy vědců.'Joy' is a 'really personal story' about how in vitro fertilization came about, according to the crew of the biographical drama that premiered at the London Film Festival and will stream on Netflix in November #LFF https://t.co/ngdHtGQ5mC pic.twitter.com/Rzs8j5CtBp
— Reuters (@Reuters) October 16, 2024
Role Roberta Edwardse se zhostil James Norton, který si zahrál jednu z hlavních postav v romantickém dramatu Malé ženy. Patricka Steptoea ztvárnil Bill Nighy známý mimo jiné z romantické komedie Láska nebeská.
Tvůrčí tým má s IVF osobní zkušenost
Film je pro jeho tvůrce i osobní záležitostí. Režisér Taylor a scenáristé Rachel Mason a Jack Thorne mají vlastní zkušenosti s IVF, což jim umožnilo přistupovat k tématu s porozuměním a citlivostí.
„Je to obrovská zodpovědnost vyprávět Jeanin příběh. Také prostě vyprávět příběh IVF, protože to mělo tak obrovský dopad na celý svět,“ řekla pro agenturu Reuters McKenzie o ztvárnění embryoložky.
„Jean Purdy byla, jako už tradičně, z celé záležitosti vymazána,“ dodal Nighy. „Takže skutečnost, že ji snímek staví do centra příběhu, je pro mě velkou součástí jeho přitažlivosti,“ prozradil herec.
Na premiéře v Londýně se Nighy listu Independent svěřil, že jeho nejnovější role byla jednou z nejhezčích prací, které kdy měl. Zároveň vyzdvihl samotný příběh: „Nikdo v ně nevěřil, lidé je strašili, že výsledkem budou abnormality, mutace… Ale oni vytrvali a dnes je podle odhadů 16 milionů žen, které díky tomu mohly mít děti.“
Úterní premiéry se zúčastnila také Louise Joy Brown, první člověk narozený za pomoci IVF. Na akci vyjádřila vděčnost průkopníkům, díky nimž se ona a miliony dalších lidí mohli narodit. „Bez nich, bez těch tří, bych tu nebyla,“ řekla dle Reuters.
Film Joy bude na Netflixu dostupný od 22. listopadu.