Světem začal obcházet nový strašák v podobě opičích neštovic. Dvanáct zemí už hlásí přes osmdesát případů, výskyt této známé nemoci byl přitom vždy jen ojedinělý. Informuje o tom BBC, CNBC a další servery.
Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že se vyšetřuje dalších 50 podezřelých případů. Nespecifikovala konkrétní země, ale varovala, že pravděpodobně budou hlášeny další případy.
Nákaza byla potvrzena v devíti evropských zemích a také v USA, Kanadě a Austrálii. V Česku už bylo podezření na jeden případ, které se zatím nepotvrdilo. Opičí neštovice se však nejčastěji vyskytují v odlehlých částech střední a západní Afriky.
Podle britské Národní zdravotní služby (NHS) se jedná o vzácnou virovou infekci, která má obvykle mírný průběh a většina lidí se z ní zotaví během několika týdnů.
Virus se mezi lidmi nešíří snadno a riziko pro širší veřejnost je prý velmi nízké, uklidňuje BBC.
Proti opičím neštovicím neexistuje specifická vakcína. Očkování proti planým neštovicím poskytuje 85% ochranu, protože oba viry jsou si dosti podobné.
Úřady veřejného zdraví v Evropě zatím potvrdily případy ve Spojeném království, Španělsku, Portugalsku, Německu, Belgii, Francii, Nizozemsku, Itálii a Švédsku.
WHO v pátečním prohlášení uvedla, že nedávná ohniska „jsou netypická, protože se vyskytují v neendemických zemích“. Tedy v částech světa, kde se předtím tato nemoc prakticky neobjevila.
Uvedla, že „spolupracuje s postiženými zeměmi a dalšími zeměmi na rozšíření dohledu nad nemocí, aby bylo možné najít a podpořit osoby, které mohou být postiženy“.
Zmutoval virus do nové varianty?
Zatím není jasné, proč k tomuto neobvyklému vypuknutí dochází právě nyní. Jednou z možností je, že se virus nějakým způsobem změnil. V současné době ale existuje jen málo důkazů, které by naznačovaly, že se jedná o novou variantu. Dalším vysvětlením je, že se virus ocitl ve správný čas na správném místě, kde se mu daří.
Opičí neštovice se také mohou šířit snadněji než v minulosti, kdy se hojně používala vakcína proti neštovicím.
Evropský regionální ředitel WHO Hans Kluge varoval, že „se vstupem do letní sezóny… s masovými shromážděními, festivaly a večírky se obávám, že by se přenos mohl urychlit“.
Dodal, že lidé, kteří se v poslední době nakazili, až na jednoho nebyli v oblastech, kde se opičí neštovice endemicky vyskytují.
První případ onemocnění ve Spojeném království byl hlášen 7. května. Pacient cestoval do Nigérie, kde se pravděpodobně nakazil. Pak se vrátil do Británie. Ve Spojeném království je nyní potvrzeno 20 případů, uvedl v pátek ministr zdravotnictví Sajid Javid.
UK a Španělsko skupují vakcíny
Úřady ve Spojeném království uvedly, že nakoupily zásoby vakcíny proti neštovicím a začaly ji nabízet osobám s „vyšší mírou expozice“ opičím neštovicím.
Podle španělského listu El País španělské zdravotnické úřady rovněž údajně nakoupily tisíce očkovacích látek proti neštovicím, aby se vypořádaly s epidemií.
V Austrálii byl první případ zjištěn u muže, který onemocněl po cestě do Velké Británie, uvedlo ministerstvo zdravotnictví státu Viktorie.
V USA zdravotnické úřady v americkém státě Massachusetts potvrdily, že se nakazil muž, který nedávno cestoval do Kanady. Podle úředníků je v dobrém stavu a nepředstavuje žádné riziko pro veřejnost.
Jak píše CNBC, opičí neštovice obvykle začínají příznaky podobnými chřipce. A to včetně horečky, bolesti hlavy, svalů, zimnice, vyčerpání a zduření lymfatických uzlin. Během jednoho až tří dnů od nástupu horečky se u pacientů objeví vyrážka, která začíná na obličeji a šíří se na další části těla. Nemoc obvykle trvá přibližně dva až čtyři týdny.