Evolucí dinosaurů v případě jejich přežití se zabývají experti desítky let. Podle paleontologa a evolučního biologa Nicholase Longricha je však vyspělá dinosauří civilizace, která by vyráběla smartphony nebo jaderné zbraně, nereálná. Stačí se podívat na evoluci těchto zvířat. Napsal o tom web ScienceAlert.
V 80. letech přišel paleontolog Dale Russell s myšlenkovým experimentem. V něm navrhl evoluční vývoj dinosaura rodu troodon na takzvaného „dinosauroida“. Jedná se o fiktivní inteligentní humanoidní bytost s rysy dinosaura.
Dinosauroid by podle vize paleontologa kráčel vzpřímeně, měl ruce se třemi prsty a protilehlými palci, velký mozek a dokázal by ovládat nástroje. Vzhledem připomíná jakéhosi mimozemšťana.
Brains, tools, language and big social groups make us the planet’s dominant species.
— The Conversation (@ConversationUK) November 26, 2022
What would happen if dinosaurs hadn’t gone extinct?
An expert delves into the possibilities.
„Dinosaurs did big bodies well. Big brains not so much.“
https://t.co/t4pQSf0ZkK
Dinosauři vymřeli před 66 miliony let následkem dopadu asteroidu a podle nedávných studií masivní vulkanické činnosti. Poprvé se objevili počátkem svrchního triasu před 250 až 235 miliony let.
Tato zvířata dorůstala v rámci evoluce do gigantických rozměrů. Postupně se u nich vyvinula sociální tendence žít ve stádech, vznikly nové techniky v hnízdění či námluvách a u predátorů se rozvinuly lovecké schopnosti a strategie.
Ale co kdyby dinosauři nikdy nevymřeli?
Nic by se nezměnilo
Paleontolog a evoluční biolog Nicholas Longrich podle ScienceAlert nepředpokládá, že by se z dinosaurů vyvinuly v případě jejich přežití inteligentní bytosti podobné lidem. Dinosauři dosahovali gigantismu, ale jejich mozek se v podstatě vůbec nezvětšoval.
Mozek Tyrannosaura rexe vážil koncem křídy 400 gramů, mozek velociraptora pouze 15 gramů. Jenom pro srovnání, průměrný lidský mozek váží 1,3 kilogramu. Právě člověk se stal díky velkému mozku, sociálnímu chování, jazyku a schopnosti užívat nástroje dominantním druhem na Zemi.
Výzkumník na webu The Conversation napsal, že nic nenasvědčuje nějakému zásadnímu zlomu v evoluci dinosaurů, díky němuž by tato zvířata založila civilizaci, v níž by vyráběla smartphony, jaderné zbraně a začala přemýšlet o vesmíru.
Pokud by dinosauři nevyhynuli, zůstali by obrovskými býložravci a nebezpečnými predátory a člověk by nikdy nedostal k evoluci prostor. Savci by se nikdy neprosadili, ale dinosauři by se nijak nelišili od fosilií, které nacházíme.
Potomci dinosaurů však žijí i dnes. Například vrány či papoušci dokážou používat nástroje a disponují poměrně složitými mozky. Jsou to však savci jako lidoopi či delfíni, u nichž došlo k vývoji dokonalejších mozků.