Smrt dvanáctileté dívky po pokousání toulavým psem vyvolala v indickém státě Kérala pobouření. Informuje o tom BBC, New Indian Express a další servery.
Abhirami, která byla pokousána v srpnu, zemřela v pondělí v nemocnici. Jedná se o jednadvacáté úmrtí na vzteklinu v Kérale v tomto roce, píše BBC.
The death of a 12-year-old girl after being bitten by a stray dog has sparked outrage in Kerala. https://t.co/tHlhqBESBg
— BBC News India (@BBCIndia) September 6, 2022
Podle zpráv dostala tři dávky vakcíny proti vzteklině a brzy měla dostat čtvrtou.
Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že vzteklina je v Indii endemická. Představuje 36 % všech úmrtí na vzteklinu na světě.
„Skutečná zátěž vztekliny v Indii není zcela známa. Podle dostupných informací ale způsobuje v zemi každoročně 18 000-20 000 úmrtí,“ uvádí WHO.
Ochránci práv zvířat však toto tvrzení zpochybnili a poukázali na „obrovský rozdíl“ mezi údaji WHO a čísly indického ministerstva zdravotnictví.
Otázka toulavých psů je v Indii citlivá. Často vede ke sporům mezi milovníky zvířat a místními obyvateli ohledně jejich krmení a sterilizace.
Federální ministr v srpnu v parlamentu uvedl, že podle sčítání hospodářských zvířat bylo v roce 2019 v Indii 15,3 milionu toulavých psů. Celkový počet se podle ministra snížil o 10 % oproti 17,1 milionu zaznamenaným v roce 2012.
V Kérale, kde žije 290 000 toulavých psů na 900 tisíc domácích, proběhla řada kampaní zaměřených na jejich odstranění z ulic. Podle New Indian Express pokousal pes do letošního července ve státě 95 tisíc lidí.
Psy zabíjet, nebo jen sterilizovat?
V roce 2016 rozhořčila aktivisty kampaň za zabíjení toulavých psů, kterou někteří lidé v Kérale prosazovali po nárůstu počtu psích kousnutí. Rok předtím se na sociálních sítích objevil trend #BoycottKerala. Milovníci psů tak protestovali proti návrhu na vybíjení toulavých psů – plán se však nikdy neuskutečnil.
V pátek bude indický Nejvyšší soud projednávat petici požadující opatření federální a státní vlády proti toulavým psům.
Soud se rozhodl posunout termín projednávání poté, co právník VK Biju v pondělí upozornil na problém psích kousnutí v Kérale. Zmínil se i o případu Abhirami, ještě před její smrtí.
Žaloba také požaduje zrušení pravidel ABC (Animal Birth Control), která byla zavedena v roce 2001. Podle nich jsou toulaví psi shromažďováni, sterilizováni, očkováni a vraceni do stejné oblasti, odkud byli vyzvednuti.
Ochránci práv zvířat tvrdí, že je to nejhumánnější a nejúčinnější způsob, jak udržet populaci toulavých psů pod kontrolou a snížit počet psích kousnutí.
Kritici však tvrdí, že program není prováděn správně, a tvrdí, že řešením je vybíjení psů.