Italská vláda v pátek uvedla, že omezí používání vakcíny proti covidu-19 od společnosti AstraZeneca pouze na osoby starší 60 let. K rozhodnutí dospěla poté, co osmnáctiletá dívka zemřela krátce po očkování v souvislosti s krevními sraženinami, informovaly agentura Reuters a zpravodajský server The Local Italy.
Camilla Canepa zemřela ve čtvrtek ve věku 18 let, 16 dní po očkování. Se zdravotními problémy byla hospitalizována již minulou sobotu. Smrt dívky vyvolala mediální a politický rozruch kolem očkovací látky britsko-švédské společnosti a jejího použití u dospělých všech věkových kategorií navzdory dřívějším poznatkům. Už v dubnu Evropská léková agentura (EMA) došla k závěru, že vzácné problémy se srážlivostí krve mohou souviset s očkováním vakcínou od AstraZenecy.
„AstraZeneca bude používána pouze pro osoby starší 60 let,“ řekl novinářům zvláštní komisař pro zvládání pandemie Francesco Figliuolo. Lidé mladší 60 let, kteří dostali první dávku přípravku od AstraZenecy, by při druhé dávce měli dostat vakcínu od Pfizeru nebo Moderny, prohlásil na stejné tiskové konferenci koordinátor italské vládní zdravotnické rady Franco Locatelli.
„Hodnocení rizika a přínosu se změnilo,“ konstatoval Locatelli, aniž by se zmínil o smrti dívky, která měla nízký počet krevních destiček, krevní sraženiny a utrpěla krvácení do mozku.
Společnost AstraZeneca nebyla okamžitě k dispozici k vyjádření.
Stejně jako mnoho evropských zemí Itálie v březnu krátce zastavila očkování vakcínou od AstraZenecy. Důvodem byly obavy ze vzácných problémů se srážením krve, zejména u mladých lidí. Následující měsíc použití látky obnovila s doporučením, aby byl přípravek „nejlépe“ používán pro osoby starší 60 let poté, co EMA uvedla, že přínosy očkování převažují nad riziky.
Další evropské země již dříve přestaly podávat vakcínu od AstraZenecy lidem do určitého věku, většinou do 50 až 65 let. Slovensko v květnu pozastavilo použití očkovací látky britsko-švédské firmy po smrti 47leté ženy.
Rychlost očkování obyvatel měly zvýšit „dny otevřených dveří“
Když se vláda Maria Draghiho snažila zrychlit proces očkování populace, zahájily některé italské regiony takzvané dny otevřených dveří. Vakcína společnosti AstraZeneca byla na těchto akcích podávána lidem jakéhokoli věku od 18 let. Mezi nimi byly i mladé ženy, které jsou skupinou považovanou za nejvíce ohroženou extrémně vzácnými poruchami srážlivosti krve.
Akce často probíhaly ve večerních hodinách a o víkendech. Částečně byly zaměřeny na prevenci vyhazování nevyužitých dávek přípravku od AstraZenecy v době, kdy starší lidé látku ve větší míře odmítali a rušili své termíny očkování.
V Itálii dosud dostalo alespoň jednu dávku vakcíny přibližně 46 procent lidí, 23 procent je pak plně naočkováno. To zhruba odpovídá průměru zemí EU.