Bouřlivé oslavy příchodu nového roku oživily v Německu debatu o zábavní pyrotechnice. Zástupce konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU) na berlínské radnici vyzval ke zpřísnění kontrol na hranicích s Českem a Polskem, aby se napříště zabránilo pašování zakázaných petard do Německa, informovala dnes agentura DPA. Berlínský primátor Kai Wegner vyzval navíc k zpřísnění zákona o zbraních.
„Dovozu zakázaných druhů zábavní pyrotechniky – kulových pum – od východních sousedů musíme zamezit ještě přísnějšími hraničními kontrolami,“ řekl DPA Burkard Dregger, který je mluvčím poslanců CDU v berlínském sněmu pro otázky vnitra. V rozhovoru s rbb24 Dregger dodal, že právě tyto v Německu zakázané dělbuchy mají na svědomí nejvíce zraněných a nejvíce požárů ze silvestrovské noci.
Die wilde Böllerei in Berlin hinterlässt reichlich Schäden. Verantwortlich sind nicht zuletzt illegale Sprengkörper, sogenannte Kugelbomben. Nun wird der Ruf nach Konsequenzen laut. https://t.co/7Ks45IKyKi
— Tagesspiegel (@Tagesspiegel) January 2, 2025
Podle konzervativního politika je jasné, že kulové pumy pocházejí z Česka a Polska, protože v Německu jsou zakázané a nelze je běžně koupit. Německá policie řadu let pravidelně před vánočními svátky informuje o množství zábavní pyrotechniky, kterou zabavila při kontrolách na hranicích s Českem a Polskem. Namátkové kontroly provádí v souvislosti se zábavní pyrotechnikou dlouhodobě, v říjnu 2023 zavedl Berlín navíc důkladné kontroly na hranicích s Českem, Polskem a také Švýcarskem kvůli nelegální migraci. Při nich často spolková policie narazila také na pašované petardy.
Berlínský primátor Wegner, který je rovněž členem CDU, dnes navíc vyzval ke zpřísnění zákona o zbraních. „Abychom omezili násilné excesy o silvestrovské noci, mělo by být zpřísněno zbraňové právo,“ uvedl. Jde podle něj především o plynové a signální pistole, které se nyní mohou prodávat držitelům takzvaného malého zbrojního průkazu. K jeho získání není na rozdíl od toho velkého třeba potvrzení o absolvování zkoušky. Wegner by chtěl, aby zkouška ze znalostí zbraňových zákonů a ze střeleckých dovedností byla nutná právě i pro malý zbrojní průkaz. Podobně jako Dregger také primátor vyzval ke zpřísnění kontrol na hranicích.
Bývalý berlínský primátor a nyní poslanec Spolkového sněmu za sociální demokracii (SPD) Michael Müller dokonce dnes vyzval k paušálnímu zákazu soukromého odpalování zábavní pyrotechniky. „Neexistuje žádný důvod, proč 364 dní v roce uznáváme, že ohňostroje mají odpalovat jen profesionálové. A jeden den v roce si může dělat každý, co chce,“ uvedl.
Jeho nástupce Wegner ale zákaz soukromého odpalování petard a ohňostrojů na konci roku odmítl. „Většina Berlíňanů slavila konec roku poklidně,“ řekl.
V celém Německu kvůli zábavní pyrotechnice při novoročních oslavách na přelomu loňského a nového roku zahynulo pět lidí a desítky dalších utrpěly zranění. Podle aktualizované bilance berlínské policie při silvestrovských oslavách utrpělo v německé metropoli zranění kvůli neopatrnému odpalování pyrotechniky nejméně 35 lidí, z toho několik vážná. Mluvčí berlínské úrazové kliniky uvedla, že se jedná především o zranění rukou, obličeje a očí. Některým lidem petardy poškodily sluch, další o něj trvale přišli. „Nelegálně podomácku vyrobené nebo ze zahraničí dovezené kulové pumy – to je horor!“ uvedla klinika na síti X.
Zhruba 400 lidí policisté zadrželi, tedy zhruba stejně jako na přelomu let 2023 a 2024. Situaci ve čtvrti Schöneberg přirovnal jeden z hasičů dokonce k „bitevnímu poli“. Dočasně neobyvatelných zde po silvestrovské noci zůstalo 36 bytů. Bez větších incidentů se naopak obešly oslavy v historickém centru města, u Braniborské brány slavilo podle webu rbb24 kolem 60.000 lidí.