Do oblastí na severu Sýrie, které ovládají povstalecké skupiny, se dnes dostal první konvoj s humanitární pomocí od chvíle, kdy toto území v pondělí zasáhlo silné zemětřesení. Uvedl to Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA). Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Geir Pedersen novinářům v Ženevě řekl, že Syřané naléhavě potřebují pomoc, která by mohla zachránit lidské životy.
„Obnovili jsme dnes přeshraniční dodávky pomoci OSN. Ulevilo se nám, že jsme se v této kritické době konečně mohli dostat k lidem na severozápadě Sýrie. Doufáme, že tato operace bude pokračovat, protože tato humanitární trasa je jedinou možnou cestou,“ uvedla šéfka turecké pobočky OCHA Sanjana Quaziová.
First aid convoy reaches opposition-held Idlib in Syria after earthquake https://t.co/KYTF6J4ag0
— BBC News (World) (@BBCWorld) February 9, 2023
O víkendu do syrských měst Halab (Aleppo) a Damašek a do otřesy rovněž zasaženého Turecka přijede šéf OCHA Martin Griffiths, uvedl dnes podle agentury Reuters generální tajemník OSN António Guterres. Vyzval také k tomu, aby přístup k pomoci měl i sever Sýrie pod kontrolou opozice.
„Silnice jsou poškozené. Lidé umírají. Teď je čas prozkoumat všechny možné způsoby, jak dostat pomoc do všech postižených oblastí. Lidé jsou na prvním místě,“ řekl Guterres.
Zásobovat syrské regiony, které nemá pod kontrolou vláda v Damašku, je nyní možné jen skrze hraniční přechod Báb al-Hava, jediný z Turecka. Dnes jej překročilo šest nákladních aut s pomocí. Podle agentury Reuters turecké úřady zvažují, že během dvou dnů otevřou další přechody, pokud to dovolí bezpečnostní situace.
„Potýkali jsme se s problémy, protože silnice vedoucí k přechodu (mezi Tureckem a Sýrií) byly poničené. Ale byli jsme ujištěni, že dnes budeme moci projet s první pomocí,“ řekl Pedersen. „Civilisté ji (pomoc) naléhavě potřebují, bez ohledu na to, kde se nacházejí a bez ohledu na hranice… Potřebují víc všeho,“ dodal.
V oblastech pod kontrolou povstalců žijí asi čtyři miliony lidí. Zemětřesení si tam podle opoziční organizace civilní ochrany známé jako Bílé přilby vyžádalo nejméně 1900 mrtvých a na 3000 zraněných. Už před katastrofou tam bylo 90 procent obyvatel odkázaných na humanitární pomoc OSN.
Záchranáři z organizace Bílé přilby tvrdí, že pomoc OSN je nedostatečná a že chybí zejména vybavení a těžká technika pro vyprošťování zavalených lidí. „OSN nedodává pomoc, kterou nejvíc potřebujeme, abychom mohli zachraňovat životy ve chvíli, kdy nám běží čas,“ řekl agentuře Reuters šéf Bílých přileb Ráid Sálih.