Třetí konvoj s humanitární pomocí údajně v pondělí vstoupil do Pásma Gazy přes hraniční přechod Rafah. Podle OSN to však nestačí, bylo by potřeba 100 kamionů denně. Informovala o tom agentura Reuters či server Euronews.
Úředníci tvrdí, že pomoc, která dosud dorazila do Gazy, je „zlomek toho, co je potřeba po 13 dnech úplné blokády“.
Anonymní představitel egyptského Červeného půlměsíce říká, že od soboty do neděle byl již povolen přístup celkem 34 kamionům. Počet kamionů v pondělním konvoji byl podobný jako v každém z těchto dnů, uvedl podle agentury Reuters humanitární pracovník a bezpečnostní zdroje. Jedná se o první konvoje, které vstoupily do Gazy od začátku války mezi Izraelem a Hamásem.
#BREAKING Third aid convoy enters #Gaza as EU calls for ‚humanitarian pause‘ in the conflict.
— euronews (@euronews) October 23, 2023
Follow the latest developments of the #IsraelHamasWar on Euronews👇https://t.co/grdK4AbndY
Mezitím nejvyšší diplomat EU Josep Borrell v pondělí vyzval k „většímu množství a vyšší rychlosti“ pomoci pro Pásmo Gazy, obležené izraelskou armádou. Zároveň prohlásil, že otázku humanitární pauzy bude projednávat 27 členských států.
„Co je důležité? Více pomoci, rychleji,“ trval na svém a zdůraznil, že těch několik desítek nákladních aut, které projely z Egypta do Gazy, bylo „nedostatečných“.
„Osobně si myslím, že humanitární pauza je nezbytná, aby mohla být humanitární pomoc distribuována,“ prohlásil při svém příjezdu do Lucemburku na jednání ministrů zahraničí EU.
Tato varianta, k níž vyzval i šéf OSN Antonio Guterres, bude podle Borrella na programu jednání v Lucemburku i v Bruselu, kde se mají ve čtvrtek a pátek sejít na summitu lídři EU-27.
„Příměří musí platit pro obě strany,“ upozorňuje Lipavský
Český ministr zahraničí Jan Lipavský zdůraznil, jak obtížné podle něj bude kvůli postoji Hamásu v této fázi tohoto cíle dosáhnout. „Existuje zde teroristická organizace, která ovládá Gazu. Vysílá rakety každý den. Provedla barbarský útok na izraelské území,“ cituje Lipavského server Euronews. „Otázkou tedy je, jak by takové příměří mohlo být zavedeno. Musí platit pro obě strany,“ dodal.
„Pokud bude terorismus v Gaze tímto způsobem pokračovat, nebudeme schopni zastavit humanitární katastrofu,“ zopakovala šéfka německé diplomacie Annalena Baerbock. „Je nezbytné bojovat proti terorismu (…) a zároveň je třeba udělat vše pro zmírnění neuvěřitelného utrpení dvou milionů Gazanů.“
Podle prohlášení Bílého domu prezident USA Joe Biden a izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli potvrdili, že „nyní bude do Gazy plynule proudit tato klíčová pomoc“.
V sobotu na mírovém summitu v Káhiře Antonio Guterres vyzval k „okamžité akci k ukončení noční můry“ a „humanitárnímu příměří“.
„Lidé v Gaze potřebují mnohem víc. Je zapotřebí masivních dodávek pomoci.“
Podle Izraele je humanitární situace pod kontrolou
Izraelské úřady v neděli pozdě večer uvedly, že na žádost Spojených států povolily do Gazy druhou dávku pomoci. COGAT, izraelský obranný orgán odpovědný za palestinské civilní záležitosti, informoval, že pomoc zahrnovala vodu, potraviny a zdravotnické potřeby a že vše bylo před přivezením do Gazy zkontrolováno Izraelem.
Agentura OSN pro palestinské uprchlíky potvrdila příjezd 14 kamionů, ale Izrael zatím nepovolil vstup do Gazy žádnému palivu.
OSN však upozornila, že sobotní konvoj vezl asi 4 % průměrného denního dovozu před válkou a „zlomek toho, co je potřeba po 13 dnech úplného obléhání“. Požaduje pro 2,4 milionu Gazanů, kterým docházejí zásoby jídla, vody a paliva, nejméně 100 kamionů denně. Izraelská armáda však navzdory požadavkům OSN uvedla, že humanitární situace je „pod kontrolou“.