Modul Orion, který v posledních týdnech obletěl Měsíc a dostal se dál od Země, než kterékoliv jiné kosmické plavidlo navržené pro posádku, by dnes měl podle plánu amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) přistát v Tichém oceánu. NASA odhaduje čas dopadu u mexického pobřeží ve 12:39 východoamerického času (18:39 SEČ).
NASA tak završí první, testovací misi programu Artemis, který má ambice vrátit po půl století člověka na Měsíc. Modul bez posádky na oběžnou dráhu vynesla 16. listopadu raketa Space Launch System (SLS), o pět dní později objekt poprvé dosáhl Měsíce. K jeho povrchu se tento týden při návratu na Zemi přiblížil až na 127 kilometrů.
Artemis I: Or, To the Moon and Back Again. 🚀
— NASA (@NASA) December 10, 2022
Live coverage of our @NASA_Orion spacecraft’s return to Earth will begin at 11am ET (1600 UTC) on Dec. 11, with splashdown in the Pacific Ocean near Guadalupe Island at 12:39pm ET (1739 UTC). Watch it live: https://t.co/7hsnUGlwJs pic.twitter.com/IgcSctF36D
Orion také při letu pokořil rekord vesmírných plavidel navržených pro posádku, když 28. listopadu dosáhl vzdálenosti 432.208 kilometrů od Země a bezmála 69.000 kilometrů od povrchu Měsíce. Předchozí rekord z roku 1970 vytvořila posádka mise Apollo 13.
Návrat Orionu na Zemi bude nejkritičtější částí mise Artemis I. Do pozemské atmosféry modul vstoupí rychlostí přes 38.000 kilometrů za hodinu. Ochranný štít přitom bude muset vydržet teplotu až 3000 stupňů Celsia. Pozemská atmosféra nejprve modul zpomalí na rychlost 523 kilometrů za hodinu, na dopad do vody při rychlosti maximálně 32 kilometrů za hodinu ho pak připraví padáky.
Řídící tým mise se ve čtvrtek setkal s veliteli NASA zodpovědnými za vstup modulu do atmosféry a jeho vyzvednutí z Tichého oceánu. Po vyhodnocení předpovědi počasí rozhodli, že Orion přistane u ostrova Guadalupe. Původně měla kosmická loď dopadnout do oceánu u kalifornského města San Diego. Ostrov Guadalupe se nachází zhruba 400 kilometrů jižněji.
Dopad bude NASA přenášet živě na svých webových stránkách od 17:00 SEČ. Okolo 21:30 SEČ se očekává tisková konference z Johnsonova vesmírného střediska v Houstonu.
Cílem testovací mise Artemis I bylo plně vyzkoušet vše od rakety a modulu přes fungování řídicího střediska na Zemi po důsledky pro budoucí posádku. Systémy modulu se NASA snaží zatížit na maximum. Celý program Artemis pak kromě návratu astronautů na Měsíc cílí na založení dlouhodobé lunární kolonie jako odrazového můstku pro ještě ambicióznější projekt budoucích letů na Mars.