Desetitisíce lidí vyšly v posledních dvou týdnech do ruských ulic. Lidé demonstrují kvůli zatčení opozičního politika Alexeje Navalného, ale i kvůli ekonomickým problémům země. Jedná se o jedny z největších protestů v Rusku za poslední roky. Uvedla to agentura Reuters.
Do ulic velkých měst Ruska vyšly během několika protestů v předchozích dvou týdnech desetitisíce lidí. Někteří demonstrovali s hesly požadující propuštění Navalného, jiní však byli motivováni ekonomickými problémy. Tisíce protestujících byly zatčeny.
Kritik Kremlu a opoziční politik Alexej Navalnyj byl minulý měsíc zatčen po příletu do země. Do Ruska se Navalnyj vrátil z Berlína po léčení z otravy nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok.
Jeho zadržení vyvolalo mezinárodní kritiku a počátek demonstrací ve městech v Rusku. Lidé však nyní vycházejí do ulic nejen kvůli Navalnému. Hněv obyvatel stoupá a někteří protestující dle agentury Reuters vyšli do ulic, aby otevřeně ukázali svou frustraci z klesající životní úrovně a vnímané propasti mezi bohatými a obyčejnými lidmi.
V roce 2020 poklesly reálné příjmy obyvatel o 3,5% a nezaměstnanost je na nejvyšší úrovni od roku 2011.
V roce 2020 poklesly reálné příjmy obyvatel o 3,5% a nezaměstnanost je na nejvyšší úrovni od roku 2011. Podle odhadů zaznamenala v loňském roce ekonomika země, kterou tvrdě zasáhla celosvětová pandemie koronaviru, nejprudší pokles za posledních 11 let. Vzhledem k obavám sankcí ze Západu kvůli Navalnému klesá hodnota rublu. Samotný prezident vyjádřil znepokojení nad rostoucími cenami potravin. Vláda proto zavedla vývozní daně na některé potraviny.
Putin se při svém čtvrtém znovuzvolení zavázal, že míra chudoby poklesne do roku 2024 na 6,5% a disponibilní příjmy budou neustále stoupat. Úředníci však uvedli, že vzhledem k pandemii, se tyto dva cíle odkládají o šest let, tedy do roku 2030.
Na nerovnost obyvatel poukázalo video, které na YouTube nahrál Navalného tým, a má již přes 100 milionů shlédnutí. Záběry, které ukazují luxusní palácový komplex v jižním Rusku v hodnotě 100 miliard rublů, byly zveřejněny krátce po uvěznění Navalného. Dle něj je konečním vlastníkem sídla prezident Vladimir Putin. To však Kreml popírá. K vlastnictví sídla se navíc přihlásil ruský podnikatel Arkadij Rotenberg, přítel ruského prezidenta a jeho bývalý partner v judu.
Jedna z protestujících v Moskvě uvedla, že jí video opravdu šokovalo, obzvláště v době, kdy zdravotníci bojují s nemocí covid-19. „Dokáži si představit, jaký bonus dostanou lékaři: tak 17 000 rublů (méně než 5 000 Kč),“ uvedla tato 24letá studentka Alexandra, která ze strachu z následků odmítla uvést pro agenturu Reuters své příjmení. „A to (video) mě opravdu dostalo, byla to poslední kapka, rozhodla jsem se jít protestovat.“
„(Naše) země je v naprostém chaosu…podívejte se, jak žijí důchodci,“ řekla agentuře Reuters další mladá demonstrantka Sonya, když se oháněla zlatou záchodovou štětkou, symbolem protestů. Důvodem je údajná přítomnost tohoto zlatého toaletního vybavení v paláci, který ukázal Navalnyj.
Počet lidí žijících v Rusku pod hranicí chudoby dosáhl ve třetím čtvrtletí loňského roku 18,8 milionu, což je 12,8% z celkového počtu obyvatel Ruska. Oproti roku 2019 vzrostl počet lidí v této kategorii o 700 000.