Jemné částice z vytápění a dopravy zvyšují rizika závažných nemocí a každý rok zodpovídají za úmrtí tisíců lidí. Podle Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) by dodržování pokynů Světové zdravotnické organizace (WHO) mohlo zachránit přibližně 238 tisíc životů, píše list The Guardian.
Rada Evropské unie (EU) se dohodla s Evropským parlamentem na novém právním předpisu, který stanoví normy EU pro kvalitu ovzduší do roku 2030 těsněji v souladu s globálními pokyny WHO.
Nová studie zadaná EEA a publikovaná v časopise Scientific Reports popsala, jak tohle rozhodnutí každoročně zachrání tisíce životů. Jenom proto, že se neřídíme pokyny WHO, totiž každý rok v Evropě zemře asi 238 tisíc lidí.
EU countries could save 238,000 lives a year by meeting WHO air pollution guidelines https://t.co/GSDt59u2Ig
— Guardian Environment (@guardianeco) February 23, 2024
Nulové znečištění by zachránilo zhruba 400 tisíc životů, napsal s odkazem na studii list The Guardian. Akademici k tomu došli tak, že se podívali na 41 členských států EU a srovnali mezi nimi hodnoty znečištění pro detailnější přehled.
Snížením znečištění z dopravy o 20 procent bychom mohli každoročně zachránit asi sedm tisíc lidských životů – z toho tisíc v Německu a něco málo přes pět set ve Spojeném království a Itálii. Tyto odhady vycházejí z údajů z roku 2015.
Jak je na tom vaše město
Snížením znečištění z vytápění domácností o 20 procent bychom mohli každoročně zachránit asi třináct tisíc životů, hlavně pak ve východní a střední Evropě, kde je vysoká spotřeba tuhých paliv (uhlí a biomasa).
V Německu, Polsku, Itálii, Turecku a na Ukrajině by zemřelo o více než tisíc lidí méně a ve Spojeném království o více než 650 osob méně. Vysoká úmrtnost v důsledku znečištění je i v České republice, Bulharsku, Estonsku a Maďarsku.
„Města jsou stále ohnisky znečištění ovzduší. Je třeba naléhavě jednat. To vyžaduje holistický přístup spojující mnoho různých odvětví včetně energetiky, dopravy, průmyslu a zemědělství,“ uvedl profesor Mark Neiuwenhuijsen.
Se svým týmem z výzkumného institutu ISGlobal vytvořil online nástroj umožňující vizualizaci míry znečištění na zvoleném místě. Podle databáze je na tom v Česku nejhůř Karviná a Ostrava.