Asteroid, který dopadl do Mexického zálivu a vyhubil dinosaury, vytlačil nárazem obrovské vlny tsunami. Masivní vodní stěna, jejíž největší vlna měřila na výšku několik kilometrů, zasáhla většinu naší planety. Apokalyptický scénář z doby před 66 miliony let, se kterým přišli vědci, zmínil server Live Science.
Před 66 miliony let na konci křídy dopadl do Mexického zálivu asteroid, který vyhubil většinu života na Zemi. Přežili pouze létaví dinosauři, z nichž se vyvinuli dnešní ptáci.
Asteroid uvrhl svět do tmy a chladu. Obrovské množství vyvrženého popela a prachu zakrylo sluneční paprsky. A naši planetu zalilo gigantické tsunami, napsal web Live Science.
Vědci zkoumali sedimenty pocházející z tohoto apokalyptického období z různých koutů světa. „Tato tsunami byla dostatečně silná, aby narušila a erodovala sedimenty v oceánských pánvích na polovině naší planety,“ vysvětlila hlavní autorka studie Molly Range.
Tsunami from dinosaur-killing asteroid had mile high waves and reached halfway across the world https://t.co/oG1uMGzicM
— Live Science (@LiveScience) October 4, 2022
Na jejich základě vytvořil její tým počítačovou simulaci. V ní vycházel z dřívějších zjištěních, že Zemi zasáhl asteroid o průměru 14 kilometrů, který se před dopadem pohyboval rychlostí 43 000 kilometrů v hodině, tedy 35násobkem rychlosti zvuku.
Asteroid zapálil lesy, v nichž se zvířata usmažila zaživa. Rozmělnění hornin bohatých na síru zase vedlo ke zhoubným kyselým dešťům, přičemž se výrazně ochladilo klima.
Dopad asteroidu do oblasti dnešního poloostrova Yucatán navíc vyvolal tsunami s energií 30 000krát větší, než jakou vyvolalo zemětřesení a tsunami v Indickém oceánu v roce 2004. Při něm zemřelo 230 000 lidí.
Po Zemi se rozlil oceán vody
Asteroid při nárazu vytvořil 100 kilometrů široký kráter. Pouhé 2,5 minuty po zásahu vytlačila clona vyvrženého materiálu směrem ven vodní masu, čímž vytvořila 4,5 kilometrů vysokou vlnu tsunami. Ta se valila do všech směrů.
Tato gigantická a nesmírně rychlá stěna vody urazila po deseti minutách 220 kilometrů. V této fázi se již tyčila do výšky „pouze“ 1,5 kilometru.
Hodinu po dopadu asteroidu vlna dosáhla severního Atlantiku. Za další tři hodiny se dostala do Pacifiku, kam se vlila „mořským průchodem“ mezi Severní a Jižní Amerikou.
Den po dopadu asteroidu obří vlny zahltily většinu Pacifiku a Atlantiku a z obou stran se vlivy do Indického oceánu. Do 48 hodin zasáhly většinu zemského povrchu.
Voda se v některých oblastech pohybovala tak rychle, že přesáhla 0,6 kilometrů v hodině, stojí ve studii publikované v časopise AGU Advances.
Tsunami urazila podle nálezů stop v sedimentu až na Nový Zéland, celkem se tedy pohybovala do vzdálenosti 12 000 kilometrů.
Vlně tsunami se vyhnul pouze jižní Atlantik, severní regiony Tichého a Indického oceánu a oblast, kde se nyní nachází Středozemní moře.
Podle nedávné studie publikované v PNAS však bylo vymírání ještě dramatičtější. V období dopadu asteroidu totiž zasáhly indický subkontinent masivní sopečné erupce, které způsobily, že sluneční světlo zahalil prach a ochladilo se klima.
Sopky podle této práce k vymírání před 66 miliony let významně přispěly. Život na Zemi neměl žádnou šanci.