Včerejší extrémy teplot světových oceánů jsou dnešním normálem, upozorňují podle magazínu Cosmos mořští ekologové. Jejich studie zdůrazňuje, že změna klimatu se netýká budoucnosti. Abnormální povrchové teploty oceánů se staly normálem už v roce 2014.
Mořští ekologové z Monterey Bay Aquarium v Kalifornii analyzovali soubor dat z let 1870 až 2019 o povrchových teplotách globálních oceánů, přičemž pozorovali měsíční teplotní rozdíly. Informoval o tom magazín Cosmos.
Extrémních teplot každým rokem dosahovalo podle autorů práce publikované v PLOS Climate stále více oceánské plochy.
„Bod, odkud není návratu”, nastal v roce 2014, kdy byla teplota nejméně poloviny veškeré plochy oceánů vyšší než nejprudší teplotní skoky v letech 1870 až 1919.
V roce 2019 byly zaznamenány dříve nezvyklé extrémní teploty na 57 procentech povrchu globálních oceánů.
Dávno to není otázka budoucnosti
Extrémně vysoké teploty povrchové oceánské vody jsou definovány jako nejméně pět dní trvající neobvyklé teploty v různých částech oceánu. Tyto vlny veder mají nepříznivý dopad na mořské ekosystémy.
Ryby, velryby a želvy migrují do chladnějších vod, mořští ptáci trpí na nedostatek potravy, dochází k bělení korálů a odumírání chaluh.
Změna struktury a funkčnosti mořských ekosystémů souvisí také se službami. V ohrožení je například zdravý a udržitelný rybolov. Změny v oceánských teplotách také ovlivňují povětrnostní podmínky a schopnost oceánů absorbovat uhlík z lidských emisí.
„Velká část veřejné diskuze o změně klimatu se týká budoucích událostí a toho, zda k nim může dojít, nebo ne,” řekl spoluautor studie Kyle Van Houtan. „Většina oceánského povrchu dnes běžně dosahuje teplot, které se před sto lety vyskytovaly jako vzácné extrémní výkyvy jednou za padesát let.”