Změny klimatu se obává drtivá většina mladých Američanů napříč politickým spektrem, zjistila podle The Guardian nová studie. Většina z dotázaných si přeje, aby se o klimatické krizi více hovořilo. Nový výzkum opět otevírá téma jejího dopadu na duševní zdraví a poukazuje na smýšlení mladých lidí, alespoň v USA.
Vědci z několika amerických univerzit se mezi červencem a listopadem 2023 ptali na klimatické změny, názory, emoce a politické preference osob ve věku 16 až 25 let ve všech padesáti amerických státech. Výsledky je překvapily.
Celkem 57 procent dotázaných trpí extrémním strachem z klimatických změn. Mírné obavy přiznalo 85 procent z respondentů. Téměř dvě třetiny z nich souhlasilo s výrokem, že lidstvo je odsouzeno k záhubě a více než polovina váhá, zda kvůli tomu mít děti.
Overwhelming majority of young Americans worry about climate crisis https://t.co/YZUBgc3bv9
— Guardian US (@GuardianUS) October 17, 2024
„Často slyším dospělé říkat, že naše generace, generace Z, napraví to, co oni rozbili. To, co však možná nechápou, je tlak, který na nás vyvíjejí,“ sdělil podle listu The Guardian Zion Walker, jeden z autorů studie zveřejněné v časopisu Lancet Planetary Health.
„Jedním z nejpozoruhodnějších zjištěních průzkumu bylo, že jsme to pozorovali napříč politickým spektrem,“ doplnil hlavní autor práce Eric Lewandowski. Klimatických změn se obává 92 procent voličů demokratů a 73 procent voličů republikánů.
Klima sjednocuje Ameriku
Vysoký počet takto smýšlejících voličů republikánů je zarážející hlavně proto, že exprezident a kandidát do listopadových prezidentských voleb Donald Trump klimatické změny popírá. Dokonce je opakovaně označuje za podvod.
Mladí Američané přímo zasažení dopady klimatických změn na obou stranách politické bariéry budou pravděpodobně chtít od vládnoucí strany nějaký akční plán pro řešení globálního oteplování, vyplynulo dále z průzkumu.
Více než 70 procent mladých Američanů si přeje, aby se o klimatických změnách více mluvilo. Chtějí také, aby se starší generace pokusily pochopit, jak se cítí.
Ve světě se stále více otevřeně hovoří o takzvané klimatické úzkosti. Jedná se o duševní stav, kdy jedinec pociťuje kvůli klimatickým změnám úzkostné stavy.
Studie vyšla poté, co Floridu zasáhly ničivé bouře Helene a Milton. Vědci se shodují, že jejich síla a rychlost zformování jsou důsledkem klimatických změn.