Tento malý průvodce několika základními druhy jógy by vám měl pomoci se zorientovat a vybrat si tu správnou lekci. V první části jsme si stručně popsali vinyasa jógu, hatha jógu, iyengar jógu, kundalini jógu a ashtanga jógu.
Už jste četli Druhy jógy – miniprůvodce, 1. část?
Nyní si představíme dalších 6 druhů jógy:
Bikram jóga
Bikram jóga je pojmenována po Bikramovi Choudhurim a obsahuje řadu póz v místnosti vytopené na teplotu kolem 100 stupňů Celsia, s vlhkostí cca 40 %. Jako kdybyste cvičili v sauně. Sekvence zahrnuje 26 základních pozic, každá se provádí dvakrát. Kvůli skandálu ohledně sexuálního harašení, kterému Choudhuri čelil v USA dnes většina jógových studií nazývá takové lekce Hot jógou. Jejich snahou je, aby tento styl jógy nebyl nadále spojován s kontroverzním jménem.
Více o kontroverzním zakladateli bikram jógy Choudhurim v článku Bikram yoga: značka, která je marketingově dobře uchopená, ale ztratila lesk.
Yin jóga
Jedná se o pomalý styl jógy, cvičí se v sedě. Pozice jsou drženy po delší dobu. Je to spíše meditativní styl jógy, který vám pomůže najít vnitřní klid. Yin jóga je vhodná pro začátečníky, neboť v pózách setrváváte od 45 vteřin do 2 minut. Lekce probíhají v uvolněném tempu, většinu práce by za vás měla odvést gravitace.
Restorativní jóga
Je zaměřena na odpočinek po dlouhém dni a uvolnění mysli. Hlavním účelem je relaxace těla. Pomáhá také vaši mysl očistit a osvobodit. Během lekce odcvičíte menší počet ásan, zato v nich strávíte více času. Mnoho pozic je pro tento styl jógy upraveno do jednodušší podoby. Při cvičení se používají různé pomůcky, jako jsou například pokrývky, polštáře a podhlavníky či přikrývky na oči. Ty vám pomohou ponořit se hlouběji do relaxace.
Prenatální jóga
Tento typ jógy je pečlivě přizpůsoben pro nastávající maminky. Mohou ji cvičit ženy ve všech trimestrech. Pomáhá těhotným ženám připravit se na porod díky práci s pánevním dnem a zaměření na dýchaní. Opět se používají různé pomůcky pro úpravu jednotlivých pozic a zajištění stability při cvičení.
Anusara
Anusara jóga je moderní verzí hatha jógy. Je nejvíce podobná vinyase, ale více se soustředí na propojení mysli, srdce a těla. Anusara se zaměřuje na to, jak by se měla každá část těla pohybovat, a je také známá svým důrazem na otevírání srdce. Během lekce počítejte s častými pauzami, zatímco lektor upravuje pozice jednotlivých studentů.
Jivamukti jóga
Jivamukti jógu založili v roce 1984 Sharon Ganon a David Life. Lekce probíhají hodně ve stylu vinyasy ve spojení s hinduistickým duchovním učením. Tento styl ve své podstatě zdůrazňuje spojení se Zemí jako živou bytostí a mnoho jogínů praktikujících jivamukti se řídí vegetariánskou filozofií. Hodiny většinou začínají zpěvem či recitací manter, následuje série pozic, které vycházejí z pěti principů jivamukti jógy a filozofie.
Většina lektorů dnes na svých hodinách kombinuje prvky několika stylů. Hranice nejsou striktní, ne každá lekce zapadne přesně do škatulky s názvem. Jednotlivé styly se prolínají. Také záleží na lektorovi, každý bude mít jiný přístup. Je dobré nejprve vyzkoušet několik druhů jógy, ale i více učitelů. Tak zjistíte, jaký přístup vám vyhovuje nejlépe.