V pondělí začal v Pekingu soud s Kanaďanem Michaelem Kovrigem, kterého před více než dvěma roky Čína zadržela kvůli podezření ze špionáže. Již v pátek pak stanul před soudem druhý zadržený Kanaďan obviněný ze špionáže Michael Spavor. Rozsudek nebyl zatím oznámen. Informuje o tom agentura Reuters.
Bývalý diplomat Michael Kovrig a podnikatel Michael Spavor byli zatčeni Pekingem v roce 2018 krátce poté, co kanadská policie na základě amerického zatykače zadržela Meng Wnazhou (Wan-čou), finanční ředitelku technologické společnosti Huawei Technologies. Ta zůstává v domácím vězení ve Vancouveru a bojuje proti vydání do Spojených států.
Čína ovšem trvá na tom, že zadržení kanadských občanů nesouvisí se zadržením Meng Wanzhou.
„Žádali jsme o přístup ke slyšení Michaela Kovriga opakovaně, ale přístup byl odepřen,“ uvedl Jim Nickel, chargé d’affaires kanadského velvyslanectví v Číně, pro novináře před pekingským soudem po zahájení procesu. Dodal, že je nyní vidět, že samotný soudní proces není transparentní, což je velmi znepokojilo. Čína odepřela přístup z důvodu národní bezpečnosti.
V rámci projevu solidarity se před pekingským soudem v pondělí sešlo 28 diplomatů z 26 zemí jako jsou Spojené státy, Velká Británie, Německo, Holandsko, Austrálie ale i Česká republika. Více než 50 zemí pak podepsalo prohlášení o odsouzení svévolného zadržování cizích státních příslušníků z politických důvodů.
„Prezident Joe Biden a (ministr zahraničí Antony) Blinken uvedli, že při řešení případů Michaela Kovriga a Michaela Spavora budou Spojené státy s těmito dvěma osobami zacházet, jako by šlo o americké občany,“ řekl americký chargé d’affaires William Klein. Spojené státy na problém zadržených kanadských občanů upozornily také během rozhovorů Číny a USA na Aljašce.
Spavor stanul před soudem v pátek
Podnikatel Spavor se postavil před soud v uzavřené soudní síni v severovýchodním městě Dandong v pátek. Kanadští i další diplomaté neměli povoleno zúčastnit se Spavorova soudu. Čína prohlásila, že je to z důvodu národní bezpečnosti. Kanadský premiér Justin Trudeau to označil za „zcela nepřijatelné“. Soud uvedl, že datum rozsudku stanoví později.
„Michael a Michael Spavor jsou nevinní Kanaďané, kteří se dostali do většího geopolitického sporu,“ řekla agentuře Reuters Kovrigova manželka Vina Nadjibulla.
Pravděpodobná odsouzení mužů by však mohla dle pozorovatelů nakonec usnadnit diplomatickou dohodu, na jejímž základě budou propuštěni a posláni zpět do Kanady.