Společnost Moderna v pátek podala žaloby proti společnostem Pfizer a BioNTech za porušení patentů, které jsou pro její technologickou platformu mRNA klíčové. Farmaceutická firma to uvedla v páteční tiskové zprávě, informuje CNN, BBC a další servery.
„Společnost Moderna se domnívá, že vakcína společnosti Pfizer a BioNTech Comirnaty porušuje patenty, které společnost Moderna podala v letech 2010 až 2016 . Týkají se základní technologie mRNA společnosti Moderna. Tato průlomová technologie byla rozhodující pro vývoj vlastní mRNA vakcíny společnosti Moderna, Spikevax. Společnosti Pfizer a BioNTech tuto technologii bez svolení společnosti Moderna okopírovaly a vytvořily vakcínu Comirnaty,“ uvádí se v tiskové zprávě.
Breaking News: Moderna sued Pfizer and BioNTech, accusing them of copying the central technology behind its coronavirus vaccine.https://t.co/c5VI9uMXmz
— The New York Times (@nytimes) August 26, 2022
Společnost Pfizer ve svém prohlášení uvedla, že stížnost společnosti Moderna ještě plně nepřezkoumala. Řekla ale, že je „překvapena“ vzhledem k tomu, že její vakcína je založena na její vlastní patentované technologii mRNA.
„Jsme si i nadále jisti svým duševním vlastnictvím. Budeme se důrazně bránit proti tvrzením uvedeným v žalobě,“ řekl pro BBC mluvčí Pfizeru.
Společnost Moderna v tiskové zprávě uvedla, že jejím cílem není stáhnout vakcínu společnosti Pfizer z trhu ani zabránit budoucímu prodeji její vakcíny. Rovněž nepožaduje náhradu škody z jejího prodeje za konkrétních okolností.
Mezi tyto okolnosti patří prodej vakcíny v 92 zemích s nízkými a středními příjmy. Rovněž v případech, kdy by „vláda USA nesla odpovědnost za případné škody“, a za činnosti před 8. březnem 2022.
Respektujte duševní vlastnictví, vyzvala Moderna
„V souladu se svým závazkem spravedlivého celosvětového přístupu se společnost Moderna v říjnu 2020 zavázala, že nebude vymáhat své patenty související s vakcínou proti covidu-19, dokud bude pandemie pokračovat. V březnu 2022, kdy kolektivní boj proti covidu vstoupil do nové fáze a dodávky vakcíny již nebyly v mnoha částech světa překážkou přístupu, společnost Moderna svůj závazek aktualizovala. Společnost Moderna očekává, že společnosti jako Pfizer a BioNTech budou respektovat její práva duševního vlastnictví a zváží komerčně přiměřenou licenci, pokud o ni požádají pro jiné trhy. Společnosti Pfizer a BioNTech tak neučinily,“ uvádí se v prohlášení, z nějž cituje CNN.
Společnost Moderna rovněž uvedla konkrétní případy, kdy podle ní společnost Pfizer porušila její patenty. Uvedla, že tato společnost přišla na trh s „vakcínou, která má přesně stejnou chemickou modifikaci mRNA jako vakcína Spikevax. Tuto chemickou modifikaci, která zabraňuje vyvolání nežádoucí imunitní reakce při vpravení mRNA do organismu, začali vědci společnosti Moderna vyvíjet v roce 2010. Jako první ji ověřili v roce 2015 v testech na lidech.“
Moderna také uvádí: „Společnosti Pfizer a BioNTech okopírovaly přístup společnosti Moderna. Zakódovaly protein spike v plné délce do lipidové nanočástice ve formě pro koronavirus. Vědci společnosti Moderna tento přístup vyvinuli, když vytvořili vakcínu proti koronaviru, který způsobuje blízkovýchodní respirační syndrom (MERS). Několik let předtím, než se poprvé objevil covid-19.“
Očkovací látky společností Moderna a Pfizer tvoří páteř vakcinační strategie v USA, přičemž většinu podaných dávek tvoří vakcíny společnosti Pfizer. Ta je nejpoužívanější i v Česku.
K pátečnímu ránu bylo v USA podáno 360 175 884 milionů dávek Pfizeru a 229 236 868 dávek Moderny.