Skupina hongkongských uprchlíků byla zadržena čínskými úřady už 23. srpna, když se pokoušela dostat lodí na Tchajwan. Dvanáct lidí ve věku mezi 16 a 33 lety má podle Pekingu nařízenu „trestní vazbu“ a budou nejspíš obžalováni z pokusu o nelegální opuštění země. Jak informuje britský deník Guardian, někteří zadržení jsou spojováni s nedávnými protesty v Hong Kongu.
Jedná se o první oficiální informaci o zadržených od jejich zatčení.
Tchajwan je častým cílem opozičních aktivistů, kteří na ostrově hledají útočiště po přijetí nového bezpečnostního zákona v Hong Kongu. Podle čínského ministerstva zahraničí se v tomto případě nejedná o demokratické aktivisty, ale o „živly usilující o odtržení Hong Kongu od Číny“.
Pozorovatelé nevylučují, že dvanáct zadržených může v budoucnu čelit ještě vážnějším obviněním, než je to z nelegálního překročení hranice. Trestným činem je nyní v Číně také usilování o oddělení Hong Kongu od Číny.
Podle příbuzných zadržených jim zatím hongkongská vláda neposkytla žádnou konkrétní pomoc. Oficiální představitelka Hong Kongu Carrie Lam prohlásila, že se její vláda pomoci pokusí. Zadržovaní byli nicméně podle jejího vyjádření zatčeni v Číně a budou tak muset být souzeni podle čínských zákonů.
Své znepokojení nad osudem vězněné skupiny už vyjádřilo americké ministerstvo zahraničí. Podle sobotního vyjádření jeho mluvčí Morgan Ortagusové: „Legitimní vlády nepotřebují obehnat svou zemi zdí a bránit svým občanům v odchodu. Zatčení 12 hongkongských demokratických aktivistů je další smutný příklad úpadku lidských práv v Hong Kongu.“