Uttarpradéš, nejlidnatější indický stát, přišel se zákonem, který má odradit páry od toho, aby měly více než dvě děti. Přišly by o dávky nebo o práci ve státním sektoru, informuje CNN.
Uttarpradéš se 240 miliony obyvatel je druhým státem, který takovou restriktivní legislativu prosazuje, první byl Asám. V celé Indii momentálně žije 1,38 miliardy lidí, je to druhá nejlidnatější země za Čínou. Očekává se, že Indie předstihne v počtu obyvatel Čínu už v roce 2027. Čína, která v poslední době zažila prudký pokles porodnosti, od politiky dvou dětí naopak ustupuje.
Podle návrhu zákona, který ještě není schválen, by rodiny, které mají více než dvě děti, ztratily nárok na veškeré státní příspěvky. Rodiče se třemi a více dětmi by se nemohli ucházet o práci ve státním sektoru. Návrh je nyní do konce července v připomínkovém řízení a musí jej schválit zákonodárci.
„Vzhledem k tomu, že stát má omezené ekologické i ekonomické zdroje, je nutné a urgentní, aby zajištění základních životních potřeb bylo dostupné všem občanům,“ píše se v odůvodnění zákona. Příjem na jednoho obyvatele je v Uttarpradéši menší, než je celostátní průměr.
Zákon rovněž podporuje dobrovolnou sterilizaci žen. Domácnosti, kde by takový zákrok žena podstoupila, by mohly dostat půjčky na stavbu nemovitosti, mohly by také platit nižší daně z majetku.
Cíl? Regulace muslimů
Uttarpradéš je stát s početnou muslimskou menšinou, stejně jako Assám, ve kterém vládnou nacionalisté. Předseda assámské vlády, která podobný zákon představila před měsícem, natvrdo řekl, že cílem zákona je především regulovat muslimskou populaci.
Není to poprvé, co se Indie snaží zabránit přelidnění. V roce 2016 se vláda státu Madjapradéš pokusila na centrální úrovni protlačit zákon o regulaci porodnosti. „Žádná osoba neporodí více než dvě živé děti,“ stálo v zákoně, o němž se ale nikdy ani nehlasovalo. I tak se ale o něm strhla široká debata a mnoho politiků restrikce podpořilo. Více než sto zákonodárců poslalo dopis indickému prezidentovi Ramovi Nathu Kovindovi, v němž hlavu státu žádalo, aby jejich požadavky vzal vážně. „Naše země se zmenšuje a populace se roste. Už nemáme kde stavět domy. V této situaci nějakou regulaci populace potřebujeme,“ řekl pro CNN jeden z politiků, který toto opatření prosazoval, Ganesh Singh. „Budeme to muset udělat dříve nebo později,“ dodal.