Dosud nejrozsáhlejší globální studie o znečištění ovzduší zjistila, že bezpečně dýchat nelze již v podstatě nikde na Zemi. Vysokým koncentracím prachových částic je vystavena valná většina světové populace, napsal web ScienceAlert.
Vědci z Univerzity Monash v australském Melbourne analyzovali a zpracovali data z 5446 monitorovacích stanic v 65 zemích s pomocí strojového učení a simulací. Určili tak změny v koncentracích pevných či prachových částic po celém světě v letech 2000 až 2019.
Tyto částice jsou menší než 2,5 mikrometru. Při vdechnutí projdou výstelkou plic, což může vést k jejich zánětu, zhoršujícímu se astmatu nebo chronické obstrukční plicní nemoci. Napadnout mohou i dýchací cesty a krevní cévy.
Almost Nowhere on Earth Is Safe From Air Pollution Now, Scientists Warn https://t.co/2oWQO0O6ch
— ScienceAlert (@ScienceAlert) March 10, 2023
To může vést k rakovině plic, mozkové mrtvici či srdečním nemocem, upozorňuje ScienceAlert. Emise těchto částic pocházejí ze spalování fosilních paliv, výfuků automobilů, plynových kamen, lesních požárů či prachových a písečných bouří.
Světová zdravotnická organizace (WHO) stanovila bezpečnou denní expozici těmito částicemi pod 15 mikrogramů na metr krychlový. Z těchto hodnot vycházela i nová studie publikovaná v časopise Lancet Planetary Health.
Nikde už není bezpečno
Bezpečné koncentrace pevných částic v ovzduší po celý rok jsou podle ní pouze na 0,18 procenta rozlohy zemské pevniny. Ta zahrnuje jenom 0,001 procenta světové populace. Bezpečně dýchat tak nelze v podstatě nikde na naší planetě.
Koncentrace těchto částic se v Evropě a Severní Americe do roku 2019 snížily a v Jižní Asii, Austrálii, Latinské Americe, Karibiku a na Novém Zélandu naopak zvýšily. Největší hodnoty vědci naměřili ve východní Asii s hodnotami 50 mikrogramů na metr krychlový.
Regiony s nejnižším znečištěním do roku 2019 jsou i přes zmíněný nárůst Austrálie a Nový Zéland s hodnotami 8,5 mikrogramů na metr krychlový. Tyto koncentrace jsou navíc podle výzkumu sezónní a mění se v závislosti na počasí.
Indie a Severní Čína dosahují největších hodnot v zimě, východní oblasti Severní Ameriky naopak v letních měsících. Přesto byly v 70 procentech dnů v analyzovaném časovém úseku koncentrace nad bezpečnou hranicí WHO.
„Tato studie poskytuje hluboké pochopení současného stavu znečištění venkovního ovzduší a jeho dopadů na lidské zdraví,“ řekl hlavní autor studie Yuming Guo. Výsledky podle něj mohou posloužit k vytvoření lepších strategií pro řešení znečištění ovzduší.