Egypt už několik dní jedná se zástupci jemenských povstalců i s Teheránem ve snaze obnovit klid v Rudém moři, informoval dnes server The Times of Israel s odkazem na web Al-Arabí Al-Džadíd. Podle něj by kvůli tomu měl v příštích dnech také do Káhiry dorazit íránský ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján. I ve čtvrtek večer Íránem podporovaní jemenští Húsíové vypálili dvě protilodní střely na americkou tankerovou loď, nezpůsobili ale zranění ani škody, rakety dopadly poblíž plavidla.
„V posledních dnech se konala intenzivní bezpečnostní jednání Egypta s lídry skupiny Ansár Alláh,“ uvedl s odvoláním na anonymní egyptský zdroj panarabský web Al-Arabí Al-Džadíd, který sídlí v Londýně, je vlastněný katarskou společností a má též anglickou mutaci The New Arab. Ansár Alláh je oficiální název hnutí Húsíů.
Live update: Egypt holds talks with Houthi rebels, Iran in attempt to restore calm to international waters https://t.co/QIU2tmdLq3
— ToI ALERTS (@TOIAlerts) January 19, 2024
Káhira minulý týden kritizovala odvetné americko-britské údery na jemenské povstalce, kteří od listopadu útočí na lodě v Rudém moři, jež považují za nějak spřízněné s Izraelem či jeho spojenci. „Je lepší prosazovat řešení, které urychlí konec hlavní příčiny, a tou je pokračující válka v Pásmu Gazy,“ řekl podle arabského webu egyptský činitel. Právě válkou v Gaze, která je izraelskou odvetou za útok Hamásu na Izrael ze 7. října, Húsíové zdůvodňují útoky. Uvádí, že tak podporují Palestince a jejich snahy o samostatný stát.
Útoky jemenských povstalců v Rudém moři a Adenském zálivu narušily světový obchod, některé společnosti kvůli nim už v prosinci zastavily dopravu touto trasou a jejich lodě plují mnohem delší cestou kolem Afriky. To se přímo dotýká i Egypta, protože poplatky za cestu Suezským průplavem, který je vstupní branou na sever Rudého moře, tvoří významnou část jeho zdrojů zahraniční měny. Předseda Správy Suezského průplavu minulý týden uvedl, že za prvních 11 lednových dní klesly příjmy z provozu průplavu o 40 procent.
Zatím poslední útok, k němuž se přihlásili Húsíové, se odehrál kolem 21:00 jemenského času (19:00 SEČ). Na sociální síti X to uvedlo regionální velitelství americké armády CENTCOM. Monitorovací služba TankerTrackers.com na sociálních sítích uvedla, že „poměrně malý chemický tanker vyplul z rudomořského přístavu Džidda v Saúdské Arábii do Kuvajtu, ale jeho systém AIS“, který udává přesnou polohu plujících plavidel, „byl (v úterý) před pokračováním na jih kolem Jemenu vypnut“.
Útoky Húsíů a americká odveta vyvolávají také obavy z eskalace konfliktů v regionu, kde působí různá hnutí a milice podporované Íránem.
Válka v Pásmu Gazy je odvetou Izraele za teroristický útok radikálního hnutí Hamás ze 7. října, při němž palestinští radikálové zabili na 1200 lidí. Izraelská ofenziva si podle tamních úřadů ovládaných Hamásem vyžádala už téměř 25.000 mrtvých Palestinců, včetně více než 9000 radikálů, a životy 194 izraelských vojáků. Izraelské údery zničily tamní infrastrukturu, kterou využívají i bojovníci Hamásu, vyvolaly ale také velkou humanitární krizi, která podle varování organizací OSN hrozí přerůst v hladomor.
USA od minulého týdne podnikly několik úderů na cíle spojené Húsíi v Jemenu a tento týden oznámily, že povstalce znovu zařadí na seznam světových teroristických skupin. Prezident Joe Biden ve čtvrtek uvedl, že letecké údery budou pokračovat, i když připustil, že útoky na lodní dopravu se jimi zatím nepodařilo zastavit.