Ekologové varují před válečnými zločiny vůči životnímu prostředí, které pro Ukrajinu mohou mít dalekosáhlý dopad. Upozorňují na požáry ropných skladů, lesů, čerpacích stanic a skládek. Nebezpečí také představuje kontaminace půdy válečným odpadem, jako jsou vybuchlé rakety, rozlité palivo a zničené vybavení. Vědci říkají, že skutečné dopady války na životní prostředí na Ukrajině se mohou projevit roky po jejím ukončení. Informovala o tom organizace EcoAction.
Ve válce netrpí jenom civilisté a vojáci, ale také životní prostředí, varují ukrajinští ekologové a aktivisté. Ukrajinské ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s nevládní organizací EcoAction, která o tom informovala na svém webu, provedlo analýzu válečných zločinů proti životnímu prostředí na Ukrajině v důsledku ruské invaze.
Přestože nelze kvůli stále probíhajícím bojům určit přesný rozsah škod, již nyní jsou podle výsledků značné. Ukrajinská státní inspekce odhaduje škody způsobené kontaminací půdy na 77 milionů dolarů.
Podle EcoAction byla zaznamenána více než stovka zločinů vůči životnímu prostředí na Ukrajině. Ženevská úmluva přitom vedení války ohrožující ekosystémy zakázáno.
Mezi tyto zločiny patří ostřelování či bombardování průmyslových a energetických zařízení, vypalování lesů, odpalování ropných skladů a potápění lodí v Černém a Azovském moři.
Vojenské střety se odehrávají poblíž jaderných elektráren, přístavů, skladů s nebezpečným odpadem a průmyslových a chemických závodů. Mohou vznikat požáry ropných skladů, čerpacích stanic a skládek.
Škody budou mnohem větší
Kvůli bojům kolem Rusy obsazeného Černobylu hrozí poškození krytu postaveného okolo čtvrtého reaktoru. Znepokojivé jsou ale také hlášené požáry v okolních lesích a ve vnitřní zóně elektrárny.
Při požárech se z půdy a stromů uvolňují zachycené radioaktivní částice, a ty se rozptylují do atmosféry. Radioaktivní mrak nepředstavuje hrozbu pouze pro Ukrajinu, ale také pro okolní státy.
Ruské jednotky navíc s těžkou technikou projíždějí Rudým lesem, který absorbuje velké množství radioaktivního prachu. Vojáci bez protiradiačních obleků rozvířený prach vdechují, což je ohrožuje na životě.
Toxické emise z průmyslových zařízení mohou zamořit půdu, vzduch i vodu, upozorňují odborníci. Odpad vznikající z válčení, jako jsou vybuchlé bomby, rozbité vybavení či rozlité palivo kontaminuje půdu a podzemní vody chemikáliemi a těžkými kovy.
Ruská armáda také údajně ohrožuje asi 44 procent nejvíce cenných přírodních rezervací, v nichž žijí vzácné druhy zvěře.
Ekologové budou vyhodnocovat skutečné škody na životním prostředí po skončení konfliktu. Varují, že některé tyto škodlivé projevy války se na Ukrajině projeví až za několik let.