Výsledky týkající se exportů z Číny za měsíc březen překvapily mnohé ekonomy. Očekávali totiž jejich další pokles, podobně jako v lednu a únoru. Místo toho vývoz posílil a vzrostl poprvé za šest měsíců. Jedná se o jeden z faktorů poukazujících na zlepšující se stav čínské ekonomiky. Do nedávna se totiž potýkala s dopady politiky „nulového koronaviru“. Informoval o tom server Al Jazeera.
Nový čínský premiér Li Čchiang minulý týden vzkázal, že by tamní vláda měla „zkusit jakýkoli způsob“, jak posílit růst obchodu s rozvinutými státy. Zároveň tamním firmám doporučoval, aby se nebály investovat do rozvíjejících se tržních ekonomik, například v jihovýchodní Asii. Čína se totiž letos snaží dosáhnout ekonomického růstu o pět procent. Nejnovější výsledky z března pak poukazují na to, že by se jí to mohlo podařit.
Za uplynulý měsíc vzrostl export druhé největší ekonomiky světa podle serveru Financial Times oproti stejnému období v loňském roce o 14,8 procenta. Jedná se přitom o první takové posílení za posledních šest měsíců. Data zveřejněná ve čtvrtek překvapila také mnohé analytiky. Většina z nich totiž podle serveru Al Jazeera předpokládala, že bude vývoz nadále klesat, a to až o sedm procent. V lednu a únoru se totiž propadl o 6,8 procenta.
China’s exports surge as economy rebounds from ‘zero COVID’https://t.co/lP9fPwGT5O
— Africa News (@Africa_News_Off) April 13, 2023
Růst exportů poukazuje na to, že se čínská ekonomika začíná obnovovat po éře politiky „nulového koronaviru“. Tamní vláda ji sice poměrně nečekaně odvolala už v prosinci, následně se ovšem musela po zrušení přísných opatření potýkat s nárůstem nakažených. Obyvatelé ovšem podle serveru Japan Times začali od ledna opět více cestovat a nakupovat. Loni přitom země dosáhla ekonomického růstu o poměrně slabá tři procenta.
Čína se musí také potýkat s poklesem poptávky a geopolitickým napětím
Čínská ekonomika přesto posílila už v prvních dvou měsících letošního roku. Maloobchodní tržby vzrostly oproti minulému roku o 3,5 procenta. V prosinci přitom klesly o 1,8 procenta. Informoval o tom čínský Národní statistický úřad. „Oběh ekonomiky je stále hladší, produkce a poptávka se výrazně zlepšily a ekonomika je stabilizovaná a obnovená,“ vyjádřil se minulý měsíc k zveřejněným výsledkům.
Posílit růst se snaží také nedávno jmenovaný premiér Li Čchiang. Podle něj bude stát v následujících měsících upřednostňovat stabilitu růstu. Zaměří se také na nabídku nových pracovních míst a vysoce kvalitní rozvoj ekonomiky. Čínská vláda totiž hodlá vytvořit na více než 12 milionů nových pracovních pozic. Potýkat se ovšem i nadále musí s problémy, jako je klesající poptávka nebo rostoucí geopolitické napětí.